Медицинският робот Томи помага на италианските лекари да се предпазят от коронавируса

0
117

На него не му се налага да носи маска, а е също толкова полезен при борбата с коронавируса. Запознайте се с медицинския робот Томи.

Томи е един от шестте медицински робота, които помагат на човешките си колеги да се грижат за болните от коронавирус пациенти в окръжната болница във Варезе. Градчето се намира в северната провинция Ломбардия, където е и епицентърът на заразата в Италия.

“Все едно имаме още една сестра, която не е уязвима за вируса”, коментира д-р Франческо Дентали, директор на интензивното отделение в болницата.

Роботът е с ръст на дете, има големи мигащи очи и се придвижва с колелета до стаите на пациентите, така че лекарите да могат да се съсредоточат върху пациенти в много по-тежко състояние.

Роботите следят параметрите на медицинското оборудване в болницата и ги предават на здравния персонал. Лицата им са тъч екрани и пациентите могат да ги използват, за да записват съобщения и да ги изпращат на лекарите.

Най-важното е, че Томи и високотехнологичните му братя позволяват на болницата да ограничи броя на здравните работници, изложени на директен контакт със заразените и така да намали рисковете за лекарите и сестрите. Над 4 000 италиански здравни работници бяха заразени с вируса, като броят на жертвите сред лекарите достигна 66.

Общият брой на жертвите в Италия, която остава най-тежко засегната страна в света, достигна 13 000 в сряда. Това са над една трета от всички починали в световен мащаб.

“Използвайки моите функционалности, лекарският екип може да се грижи за пациентите, без да има директен контакт с тях”, обясни роботът Томи на гостуващ журналист в сряда. Той носи името на сина на един от лекарите в болницата.

На пациентите отнема време да осъзнаят, че предвид огромните мащаби на заразата и жертвите, които правят лекарите и медицинските сестри, роботите са именно това, от което се нуждаят медиците.

“Налага се да обясняваме на пациентите, целта и функцията на роботите”, обяснява Дентали.

“Първоначалната реакция далеч не е позитивна, особено при по-възрастните пациенти. Но след като се обясни, те са повече от доволни, че имат постоянна връзка с лекарите”.

Роботите помагат още да се намали броя на нужните маски и защитно облекло за обслужване на болните.

“Предвид ситуацията защитното облекло е най-ограниченият ресурс”, обяснява д-р Джиани Бонели, директор на болницата.

Недостигът на защитни маски е един от най-големите проблеми за националната здравна система още от избухването на епидемията през февруари.

Националният комисар по извънредните ситуации коментира, че на Италия ще са й нужни поне два месеца, за да стана самодостатъчна в производството на маски.

Томи и технологичните му колеги имат още едно предимство – те не се преуморяват. Бърза смяна на батериите и те са готови отново да се върнат в отделенията и да се грижат за болните.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments