Медицинските работници излизат на втори национален протест. Днес изтича 20-дневният срок, който професионалистите по здравни грижи бяха дали на здравния министър Кирил Ананиев, за да разгледа техните искания. На 1 март се състоя техният първи протест. Днес от 15 часа медицински сестри, акушери, лаборанти и рехабилитатори отново ще изразят недоволството си в различни градове в страната.
Според тях през последните 20 дена нищо не се е променило, а здравният министър Кирил Ананиев вчера им е показал данни, които от години знаели. Медиците настояват за еднаква основна заплата за всички специалисти по здравни грижи, независимо от местоработата или собствеността на болницата. Искат тя да бъде в размер на две минимални работни заплати за страната и след това да започне нейното надграждане.
Този път медицинските сестри се заканват, че протестът им ще бъде безсрочен.
„Нашите основни искания са за промяна на цялата система като включваме това на редовите здравни работници да се увеличи заплатата до две минимални и оттам да започваме да надграждаме според местата, на които работят. Исканията са много и те са в декларацията, в която сме представили и ще продължим да ги отстояваме. Пред нас не се изложи никакво решение на исканията ни и заради това протестът ни продължава“, обясниха медицинските сестри за „БиТиВи“.
Здравният министър Кирил Ананиев увери, че по-високи заплати ще има и вероятно те ще са факт от 1 април. За бъде постигнато обаче основно възнаграждение в размер на над 900 лева, министърът пресметнал, че ще са нужни 80 млн. лв., които няма откъде да бъдат взети на този етап.
Медицинските сестри не са сигурни в обещанията на министъра, заради което взеха решение от днес да протестират с палатки пред сградата на министерството. Това стана ясно от Мая Илиева, която е сред организаторите на протеста, цитирана от „Дарик“.
„Имаме само професионални искания, не искаме оставката на министър Кирил Ананиев, напротив – искаме той да работи“, обясни Илиева.
По думите на здравния министър обаче изваждането на едни пари сега означава да се запазят всичките недостатъци на формирането на работна заплата на медиците.
„Затова предлагам да направим тази методика и каквото покаже, какъвто резултат покаже, тогава ще говорим за размера на парите, които са необходими, за да постигнем целите, които сме си поставили“, каза още Ананиев.
Той коментира за „БиТиВи“, че натиск върху тях не се оказва.
„Беше ми казано категорично, че не е оказвано от тях натиск. Не мога да допусна да лиша хора от законовото им право да протестират“, обясни министър Ананиев.
„Това, което предложих и беше прието, е да разработим методика на базата на правила и принципи, които да се прилагат във всички заведения за болнична помощ“, уточни министърът.
„Първоначалната идея беше да се разработят тези правила и механизми за формиране на работната заплата в държавните болници, в болниците в смесено участие и общинските. Вчера медицинските сестри и всичките професионалисти по здравни грижи поставиха въпроса дали не трябва тези правила да се поставят и в частните болници“, допълни Ананиев.
Министърът на здравеопазването посочи, че е поел ангажимента да се срещне с Асоциацията на частните болници.