Русенски медици в детски ясли, градини и здравни кабинети в училища не са получили обещаното основно възнаграждение от 900 лв., което е разписано в Колективния трудов договор. То трябваше да влезе в сила от 1 януари 2019 г., но от началото на 2020 г. заплатите още са 780 лева. Подобна е ситуацията и на много други места у нас.
Учебните заведения в Русенско се обслужват от 75 здравните работници. Един от тях е фелдшерът Владимир Стоянов. Налага му се обаче да работи на повече от едно място, да прави имунизации и дори да реагира при спешни случаи. Той определя работата си като „напрегната“, „отговорна“ и „квалифицирана“ и смята, че той и колегите му заслужават договореното възнаграждение.
Боянка Димитрова от КНСБ-Русе коментира за „БНТ“, че би следвало общината да има финансовите средства.
Оказва се обаче, че представителите на общините не взимат участие при подписването на Колективния трудов договор в сектор Здравеопазване, но са задължени да го спазват. Началникът на отдел „Здравеопазване“ в община Русе Радостина Пейкова заяви:
„За учениците, там е увеличен стандартът с 3%, което включва издръжка на здравния кабинет и заплатите на медицинските специалисти.“
Затова експертите в местната община предлагат компромисен вариант – 830 лв. за медицинския персонал в училищата и 860 – за детските ясли и градини.