Медведев с видео от атаката с „Орешник“: Това ли искахте? Е, получихте го, по дяволите!

Същевременно руският президент потвърди, че атаката срещу украинския град Днепър в четвъртък е била извършена с помощта на "нова конвенционална ракета със среден обсег"

0
165
Дмитрий Медведев
Дмитрий Медведев. Снимка: Facebook

Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев разпространи видео на атаката в индустриалния военен комплекс в Днепропетровск, след като бе съобщено за използването на най-новата ракета „Орешник“. Той написа в социалната мрежа X:

„Това ли искахте? Е, получихте го, по дяволите!“

Същевременно руският президент Владимир Путин заяви, че атаката на неговите сили срещу източния украински град Днепър в четвъртък сутринта е била извършена с помощта на „нова конвенционална ракета със среден обсег“. Той заяви, че ракетата с кодово име „Орешник“ е отговор на използването от Украйна на оръжия с голям обсег на САЩ и Обединеното кралство за поразяване на цели в Русия, предава „BBC“.

Путин добави, че Русия може да атакува военни съоръжения на тези страни, които са позволили оръжията им да бъдат използвани за тази цел. САЩ и Обединеното кралство разрешиха използването на американски ATACMS и доставени от Обединеното кралство ракети Storm Shadow тази седмица, като основна промяна в политиката.

Украинският президент Володимир Зеленски каза, че използването на новата ракета от Русия е „ясна и тежка ескалация на мащаба и бруталността на тази война“.

„/Това/ е още едно доказателство, че Русия няма интерес от мира“, пише той на X, добавяйки: „Путин не само удължава войната – той плюе в лицето на онези по света, които искрено искат мирът да бъде възстановен.“

По-рано Зеленски каза, че ракетата има характеристиките на междуконтинентална балистична ракета /ICBM/, въпреки че западни официални лица поставиха под съмнение тази теория.

Съветът за национална сигурност на САЩ междувременно заяви, че „експериментална балистична ракета със среден обсег“ е била използвана срещу Украйна, добавяйки, че Русия вероятно притежава само шепа от тези оръжия и че те няма да променят играта във войната.

Заместник-прессекретарят на Пентагона Сабрина Синг коментира, че САЩ са били уведомени „накратко“ преди изстрелването на ракетата чрез каналите за намаляване на ядрения риск – които се използват за обмен на информация по въпроси, включително уведомления за изстрелване на ракети.

Путин изтъкна, че е бил успешно извършен „тест“ на неядрена хиперзвукова версия на балистична ракета и че „целта е достигната“.

„В отговор на използването на американско и британско далекобойно оръжие на 21 ноември тази година руските въоръжени сили нанесоха комбиниран удар по един от обектите на военно-промишления комплекс на Украйна“, посочи той и добавим че няма начин да се противодейства на това оръжие, което атакува цели със скорост 10 Маха, или 2,5-3 км/сек.

И предупреди Запада, че Русия е „готова за всякакви развития. Ако някой все още се съмнява в това, не трябва. Винаги ще има отговор“.

Матю Савил, директор на военните науки в Rusi, мозъчен тръст, каза, че наличната информация за руската ракета предполага нещо с по-голям обсег от Искандерите, използвани досега в конфликта, които имат обсег до 500 км. Балистичните ракети със среден обсег /IRBM/ – които Путин изглежда описва – обикновено имат обсег между 3000 и 5500 км.

Савил казва, че използването на такова оръжие може да няма огромно военно значение, но е символично важно, идвайки на фона на ревизираната ядрена доктрина на Русия, която мнозина виждат като понижаване на прага за използване на такива оръжия. Според него това е не толкова фино напомняне, че Русия има по-широк арсенал от различни и по-големи типове ракети и е готова да развива повече.

Съобщението на Путин идва в момент, когато войната в Украйна – която отбеляза 1000-ия си ден във вторник – изглежда навлиза в нова, опасна фаза. Русия започна пълномащабно нахлуване в своя югозападен съсед през февруари 2022 г.

Миналата неделя президентът на САЩ Джо Байдън даде зелена светлина на Украйна да използва армейска тактическа ракетна система с голям обсег /ATACMS/, за да нанесе удари в Русия, а два дни по-късно те бяха изстреляни в руската Брянска област.

В сряда бе съобщено, че Украйна е използвала доставени от Обединеното кралство ракети Storm Shadow срещу руски цели. В същия ден Байдън също се съгласи да даде на Украйна противопехотни мини.

Ходовете на Запада очевидно са били в отговор на разполагането на севернокорейски войски от Москва, докато се подготвя за офанзива, насочена към изтласкване на украинските войски от малка зона, която са окупирали в руската област Курск. Но те идват и когато Доналд Тръмп се готви да се върне на президентския пост на САЩ след два месеца.

Тръмп обеща да прекрати участието на САЩ във войни и вместо това да използва парите на данъкоплатците, за да подобри живота на американците. Той смята, че ще сложи край на руско-украинската война в рамките на 24 часа, без да казва как.

Също така тази седмица Путин – привидно реагирайки на тези ходове – нагнети още повече напрежението, като разхлаби условията за използване на руските ядрени оръжия.

А Русия засили въздушните удари срещу украинската инфраструктура, докато нейните сухопътни сили продължават настъплението си в Източна Украйна.

Ураганен вятър на места и дъжд в цялата страна: Какво време ни очаква днес?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments