„Мегабергът“ A68 изхвърли огромно количество прясна вода

0
29
Айсберг
Айсберг. Снимката е илюстративна. Източник: Пиксабей

Чудовищният айсберг A68 изхвърляше повече от 1,5 милиарда тона прясна вода в океана всеки ден в разгара на своето топене, пише „BBC“. За да поставим това в контекст, нека обясним, че количеството е около 150 пъти количеството вода, която се използва дневно от всички граждани на Обединеното кралство.

A68 за кратък период беше най-големият айсберг в света. Покриваше площ от близо 6000 кв. км (2300 кв. мили), когато се освободи от Антарктида през 2017 г. Но до началото на 2021 г. беше изчезнал. Един трилион тона лед изчезна. В момента изследователите са заети да оценят въздействието на A68 върху околната среда.

Затова екип, ръководен от университета в Лийдс, е прегледал всички сателитни данни, за да изчисли променящите се размери на бегемота, докато се движи на север от Белия континент, през Южния океан и нагоре в Южния Атлантик. Това позволи на групата да оцени различни скорости на топене по време на тригодишното съществуване на мегаберга. Един от ключовите периоди очевидно е към края, тъй като A68 се беше приближил до по-топлите климатични зони на Британската отвъдморска територия Южна Джорджия.

За известно време имаше опасения, че гигантският блок може да се затопли в околните плитчини, блокирайки пътищата за хранене на милиони пингвини, тюлени и китове. Но това така и не се случи, защото, както екипът вече може да покаже, A68 е загубил достатъчната дълбочина на размера си, за да остане на повърхността. Д-р Ан Браакман-Фолгман от Лийдс каза пред „BBC News“:

Изглежда, че за кратко докосна континенталния шелф. Тогава бергът се обърна и видяхме, че малко парче се отчупи. Но това не беше достатъчно, за да заземи A68.

„И мисля, че можете да видите защо в оценките на дебелината“, добави съавторът проф. Андрю Шепърд. Той подчерта:

„До този етап килът на берга беше средно 141 м, а диаграмите за батиметрия (дълбочина) в района показваха 150 м. В крайна сметка това беше близък сигнал.“

До април 2021 г. A68 беше разбит на безброй малки фрагменти, които не бяха проследени. Но въздействието му върху екосистемата ще бъде много по-дълготрайно. Сега е признато, че гигантските плоскости или с плосък връх имат значително влияние, където и да бродят. Тяхната сладка вода ще променят местните течения. А цялото желязо, други минерали и дори органична материя, събрани през живота им и впоследствие изпуснати в океана, ще зародят биологичното производство.

Британското антарктическо проучване успя да постави няколко роботизирани планери в близост до A68, за да следи условията, преди ледената маса да изчезне напълно.

Данните, извлечени от тези и други инструменти, въпреки че все още не са напълно анализирани, разкриват някои интересни характеристики, каза биологичният океанограф проф. Герайн Тарлинг. Пред „BBC News“ той каза:

„Смятаме, че има наистина силен сигнал в променящата се флора на видовете фитопланктон около A68, както и в действителното отлагане на материал в по-дълбоките части на океана. Сензорът за частици на планера улавяше някои много силни сигнали за отлагане идващ от берга.“

Подробности за променящата се форма на A68 и сладководни потоци се съдържат в статия, публикувана в списанието „Remote Sensing of Environment“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments