Мексико избра Клаудия Шейнбаум за първата жена президент

0
110
Клаудия Шейнбаум
Клаудия Шейнбаум - първата жена президент на Мексико. Снимка: Wikimedia Commons

Клаудия Шейнбаум е избрана за първата жена президент на Мексико с историческа победа, предава „BBC“. Официалният избирателен орган на страната съобщи, че според предварителните резултати 61-годишната бивша кметица на Мексико сити е спечелила между 58% и 60% от гласовете на изборите в неделя. Това ѝ дава преднина от около 30 процентни пункта пред основния ѝ съперник, бизнесдамата Ксочитл Галвес. Шейнбаум ще замени на 1 октомври своя ментор, досегашния президент Андрес Мануел Лопес Обрадор.

Шейнбаум, бивш учен в областта на енергетиката, обеща приемственост, като заяви, че ще продължи да се основава на „постиженията“, направени от Лопес Обрадор, като доразвие програмите за социално подпомагане, които направиха отиващият си президент много популярен. Но в победната си реч тя подчерта и какво отличава тези мексикански избори от предишните. Тя каза на ликуващите избиратели:

„За първи път през 200-годишната история на Република (Мексико) ще стана първата жена президент на Мексико.“

Тя заяви, че това е постижение не само за нея, но и за всички жени.

„Казах го от самото начало, не става въпрос само за мен да стигна (до най-високия пост), а за всички нас да стигнем дотук.“

Тя обеща:

„Няма да ви подведа.“

Шейнбаум благодари и на съперника си Ксочитл Галвес, който призна победата си.

Преди да се кандидатира за президент, Шейнбаум беше кмет на Мексико сити – един от най-влиятелните политически постове в страната, който се смята за проправящ пътя към президентството. Шейнбаум, чиито еврейски баба и дядо по майчина линия са имигрирали в Мексико от България, спасявайки се от нацистите, има забележителна кариера на учен, преди да се захване с политика. Нейните баба и дядо по бащина линия са родом от Литва. И двамата ѝ родители са учени, а Шейнбаум е учила физика, преди да получи докторска степен по енергийно инженерство. Тя прекарва години в реномирана изследователска лаборатория в Калифорния, където изучава моделите на потребление на енергия в Мексико и става експерт по въпросите на изменението на климата. Този опит и студентската ѝ активност в крайна сметка ѝ донасят поста на секретар по околната среда в Мексико Сити по времето, когато Андрес Мануел Лопес Обрадор е кмет на столицата. През 2018 г. тя става първата жена кмет на Мексико сити, като заема този пост до 2023 г., когато се оттегля, за да се кандидатира за президент.

Изборите, които изправиха Шейнбаум срещу Галвес, бяха описани като коренна промяна за жените в Мексико. 87-годишната Еделмира Монтиел призна, че е благодарна, че е жива, за да види как жена е избрана на най-високия пост.

„Преди дори не можехме да гласуваме, а когато можеше, трябваше да гласуваме за човека, за когото мъжът ти е казал да гласуваш. Слава Богу, че това се промени и аз мога да го преживея“, коментира тя пред информационна агенция „Ройтерс“, визирайки факта, че на жените е било разрешено да гласуват на национални избори едва през 1953 г.

Макар че фактът, че двамата водачи са жени, беше широко отбелязан, кампанията беше помрачена от насилствени нападения. Освен нов президент, избирателите избираха и всички членове на Конгреса на Мексико, губернаторите на осем щата, ръководителя на правителството на Мексико сити и хиляди местни служители.

В навечерието на вота обект на нападения станаха именно местните кандидати. Правителството твърди, че в Мексико са били убити повече от 20 души, въпреки че според други проучвания броят им е 37.

Галвес остро критикува правителството и своя съперник в президентската надпревара за насилието, което поразява големи части от Мексико. Тя обеща, че ако бъде избрана, ще бъде „най-смелият президент, президент, който се противопоставя на престъпността“, но не представи много подробности за това как ще се справи с мощните престъпни картели, които стоят зад голяма част от насилието.

След като преднината на Клаудия Шейнбаум стана неоспорима, Галвес ѝ се обади. За обаждането Галвес разказа:

„Казах ѝ, че виждам Мексико с много болка и насилие. Исках тя да може да реши тежките проблеми, които има нашият народ.“

Как да се справим с насилствените картели в Мексико ще бъде едно от многото предизвикателства пред Шейнбаум, когато встъпи в длъжност. Тя заяви, че е важно да се справим с корените на насилието и обеща да инвестира в социални програми, за да предотврати набирането на бедни млади мексиканци в престъпните групи.

По въпроса с отношенията със северната съседка на Мексико, САЩ, които понякога бяха обтегнати при нейния предшественик на поста, тя заяви, че ще гарантира, че ще има „отношения на приятелство, взаимно уважение и равенство“. Но по повод на многото мексиканци, които живеят и работят в САЩ, тя обеща „винаги да защитава мексиканците, които са от другата страна на границата“.

Отношенията между САЩ и Мексико пострадаха при управлението на Лопес Обрадор, който е на власт от 2018 г. насам. На откровения лидер беше забранено да се кандидатира за втори мандат съгласно конституцията на Мексико, която ограничава президентите до един шестгодишен мандат. Вместо това той застана зад Шейнбаум.

Подкрепата на популярния президент, чието одобрение е близо 60%, даде огромен тласък на кампанията на Шейнбаум. Много от гласувалите за нея заявиха, че подкрепят програмата на Морена за намаляване на бедността и искат тя да бъде продължена.

Финансов отчет: С 95% пада печалбата на ТЕЦ „Марица-изток 2“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments