Председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова обяви, че смисълът на приетите вчера от Народното събрание промени в Закона за хазарта са да спре тази лудост по будки и магазини, както и в пощите, където хората си получават пенсиите. Тя посочи, че само през 2018 година за лотария е било декларирано, че са били похарчени 1,2 милиарда лева. Вчера Валери Симеонов се усъмни, че те са повече.
Промените предвиждат лотарийни игри, с изключение на томбола, бинго или техните разновидности, да могат да се организират само от Държавното предприятие „Български спортен тотализатор“.
Печалбите от игрите, които не са изплатени до влизането в сила на този закон, ще се изплащат съгласно утвърдените игрални условия и правила за съответната игра. От деня на влизането в сила на този закон се преустановява разпространението и продажбата на билети, фишове, талони или други удостоверителни знаци за участие в игрите от организатори, различни от Държавно предприятие „Български спортен тотализатор“.
Издадените лотарийни билети пък трябва да бъдат унищожени до края на 2020 година.
Менда Стоянова подчерта пред „NOVA“, че друга важна промяна в закона предвижда Българският спортен тотализатор да извършва дейността си само и единствено в собствени или наети обекти, които да бъдат обособени. Вече няма да може продажбите да се извършват на различни места.
Възможно е обаче да има обособен пункт в хранителен магазин. Но той трябва да бъде отделен от останалата част от търговския обект.
Менда Стоянова подчерта, че хазартът е забранен в много малко страни по света. Въпросната лотария се нарича „мек хазарт“ и тя винаги се използва за спонсориране на спорта. У нас, след като Българският спортен тотализатор получи залозите и изплати печалбите и разходите, останалата част от средствата отиват в Министерството на младежта и спорта, а друга част и във фонд „Култура“.