Българският парламент прие важни мерки за намаляване на случаите на насилие срещу медицинските специалисти. Проектът на решение, предложен от ГЕРБ-СДС, предвижда редица инициативи за повишаване на сигурността в здравния сектор.
Обучения за медицинските специалисти
В срок от два месеца министърът на здравеопазването трябва да организира обучения за медицинските специалисти. Тези обучения ще обхващат техники за разпознаване на пациенти, склонни към насилие, както и методи за адекватна реакция в такива ситуации. Медицинските работници ще бъдат подготвени да съобщават за агресивни инциденти на компетентните органи, което ще допринесе за по-безопасна работна среда.
Обучения за директорите на лечебните заведения
Директорите на болници и други лечебни заведения също ще преминат през специализирани обучения. Те ще бъдат обучени да събират и анализират информация за случаи на насилие, както и да разработват ефективни мерки за ограничаването на такива инциденти. Това ще позволи по-добро управление на риска и ще допринесе за създаването на по-сигурна работна среда за медицинските специалисти.
Създаване на специална система за отчетност
Министерството на здравеопазването ще създаде система за вписване на случаите на агресия срещу медицински лица в срок от четири месеца. Тази система ще осигури по-добро проследяване и анализ на инцидентите, което ще помогне за разработването на ефективни стратегии за превенция.
Инсталиране на специализирани устройства
В срок от шест месеца трябва да бъдат осигурени специализирани устройства в високорисковите райони. Тези устройства ще подават сигнал до МВР при случаи на агресия срещу медицински специалисти, осигурявайки бърза реакция и повишена защита.
Единодушна подкрепа
Проекторешението беше прието единодушно от Народното събрание със 145 гласа „за“. Това показва широк консенсус и подкрепа за мерките, насочени към защитата на медицинските специалисти в България.
Тези мерки са част от усилията на правителството да се справи с проблема с насилието в здравната система и да подобри условията на труд за медицинските специалисти. Те не само ще защитят здравните работници, но и ще осигурят по-добро качество на здравеопазването за пациентите.
Важни промени в Закона за здравето! Засягат и лекарите, и пациентите!