Месни Заговезни: Традиции, обичаи и символика на празника

Месни Заговезни е един от най-значимите празници в православния календар, свързан с подготовката за Великденския пост

1
34533
Месни Заговезни
Месни Заговезни. Снимка: Wikimedia Commons

Месни Заговезни е един от най-значимите празници в православния календар, свързан с подготовката за Великденския пост. Този ден бележи последния момент, в който християните могат да консумират месо, преди да преминат към млечни продукти и по-лека храна през следващата седмица. Празникът носи важно символично значение и е съпроводен от богати традиции, запазени и до днес в българския народен бит.

Кога се празнува Месни Заговезни?

Месни Заговезни се отбелязва винаги в неделя, осем седмици преди Великден. Датата му е подвижна и зависи от деня на Възкресение Христово. Тази година се пада на 23 февруари. Следващата неделя след този празник е Сирни Заговезни, когато окончателно се спира консумацията на животински продукти и започва строгият Великденски пост.

Традиции и обичаи на празника

Трапезата на Месни Заговезни

Основният акцент на празника е вечерята, на която семейството се събира, за да си хапне за последен път месни ястия преди поста. На трапезата традиционно присъстват:

  • Печено месо – обикновено свинско или пилешко;
  • Колбаси и кървавици;
  • Баница с месо;
  • Пълнени чушки с кайма;
  • Супи и яхнии с месо.

След Месни Заговезни месото вече не се консумира, но млечните продукти все още са позволени до следващата седмица.

Подготовка за прошката

Месни Заговезни е предшественик на Сирни Заговезни – денят, в който българите искат и дават прошка. В този период хората започват да се настройват духовно, като избягват конфликти и се подготвят за предстоящото пречистване чрез пост и смирение.

Хората и веселбите

В някои региони на България празникът се свързва с веселби и народни обичаи. Младежите организират големи събирания, на които се пеят песни и се играят хора. В миналото по това време се провеждали и сватби, защото след Заговезни следва дълъг период на въздържание и семейни тържества не се правят до Великден.

Месни Заговезни в българската традиция

Макар днес празникът да не се отбелязва толкова тържествено, както в миналото, в много семейства все още се спазва традицията на последната месна вечеря. Това е време за сплотяване, за осъзнаване на духовните ценности и за подготовка за пречистването, което носи постът.

Спазването на тези обичаи не е просто религиозна традиция, а начин да съхраним връзката си с българските корени и да предадем народната мъдрост на следващите поколения.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Тихомир
Тихомир
1 месец по-рано

Каква е тая картина с руски мужици, които пият самагон, матрьошки, рубашки, самовари …какви Месни Заговезни, какви 5 лева?