Мета планира глобален подводен интернет кабел

Подводните кабели стават все по-важни, тъй като те предоставят начин за захранване на различни цифрови услуги и трансфер на данни по целия свят с висока скорост

0
27
Meta
Meta. Снимка: Pixabay

Мета обяви планове за изграждане на подводен кабел с дължина 50 000 км през целия свят, пише „BBC“. Технологичният гигант заяви, че проектът „Waterworth“ – свързващ САЩ, Индия, Южна Африка, Бразилия и други региони – ще бъде най-дългият подводен кабел в света, когато бъде завършен.

Мета, която притежава Facebook, Instagram и WhatsApp, се стреми да разширява своето присъствие в технологиите извън социалните медии, включително в изкуствения интелект /ИИ/ и инфраструктурата, която го поддържа. Компанията заяви, че новият кабелен проект ще осигури „водеща в индустрията свързаност“ на пет основни континента и ще помогне за поддръжка на своите ИИ проекти.

Този проект ще позволи по-голямо икономическо сътрудничество, ще улесни цифровото включване и ще отвори възможности за технологично развитие в тези региони„, заяви Мета в блогпост.

Кабелът ще бъде най-дългият до момента, използващ система с 24 влакна, което му дава по-висока капацитет, според компанията. Подводните кабели стават все по-важни, тъй като те предоставят начин за захранване на различни цифрови услуги и трансфер на данни по целия свят с висока скорост. Често цитирана статистика сочи, че повече от 95% от интернет трафика по света се трансферира през подводни кабели.

Фирмата за пазарни изследвания в телекомуникациите TeleGeography казва, че в момента има повече от 600 публично известни подводни кабелни системи по целия свят.

Това включва кабела 2Africa, подкрепен от Мета и мобилни мрежови оператори като Orange, Vodafone и China Mobile, който свързва три континента и обхваща 45 000 км.

Технологичните компании, които са основни доставчици на уеб услуги, са инвестирали огромни суми в инфраструктура за кабели.

Google заяви през 2024 г., че ще изгради първия подводен кабел, свързващ Африка и Австралия, и обяви инвестиция от 1 млрд. долара за засилване на свързаността с Япония чрез два нови подводни кабела в Тихия океан.

Анализаторът на телекомуникационната и технологичната индустрия Паоло Пескаторе каза пред BBC, че Мета „е показала силно желание да притежава повече от дяла в свързаността„.

Това е още едно доказателство, че тя се стреми да изпревари конкурентите си, като предоставя на потребителите уникално изживяване чрез тясната интеграция на хардуер, софтуер, платформа и нарастващите си амбиции в свързаността„, каза той.

В крайна сметка тези стъпки, въпреки че са добре дошли от инвестиционна гледна точка, ще повдигнат допълнителни въпроси сред регулаторите и други ключови заинтересовани лица, като се има предвид нарастващото доминиране на големите технологии.

Защита от заплахи Нарастващото значение на подводните кабели е довело до увеличени опасения относно тяхната уязвимост към атаки или инциденти.

След редица повредени кабели, експерти заявиха, че подводната комуникационна инфраструктура е нарастваща арена за геополитически напрежения и конфликти.

НАТО започна мисия през януари за увеличаване на наблюдението на корабите в Балтийско море след щети на критични подводни кабели през миналата година.

Парламентарна комисия на Великобритания наскоро издаде призив за събиране на доказателства относно устойчивостта на Обединеното кралство срещу потенциални прекъсвания. Тя посочи нарастващото безпокойство относно „руските и китайските способности да застрашават подводната инфраструктура – особено през периоди на засилено напрежение или конфликт„.

Мета заяви в своя блог пост, че в рамките на проект Waterworth, ще положи своя кабел до 7000 метра дълбочина и „ще използва усъвършенствани техники за погребване в зони с висок риск, като плитки води в близост до брега, за да избегне щети от котви на кораби и други опасности„.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments