Металдетекторите – какви са законите за притежателите им?

0
16324
Хора с металдетектори
Хора с металдетектори

Двама души търсеха находки с металдетектори в морето. Това се случи вчера в Несебър, а за нетипичната гледка разказа читател на Искра.бг. По-късно с нас се свърза и друг човек, който заяви, че подобна практика е незаконна и трябва да се подаде сигнал до контролните органи. Екипът nи направи проучване и се оказа, че в дейността няма нищо нередно.

Законът позволява на всеки един гражданин да притежава металотърсач. Може да се използва на всяко едно място. Изключения правят паметниците на културата, археологичните места, както и терени, които са чужда собственост и не разполагаме с разрешение да влизаме в тях.

Има едно условие – хората, които използват уреда, трябва да имат в себе си фактура, с която да докажат, че го притежават. Може да бъде в оригинал или копие.

Всеки, който попадне на предмет с археологическа стойност е длъжен да го предаде в музей за идентификация. Това трябва да се случи в срок от 7 дни.

Единственото условие за нужда от регистрация на металдетектора е тогава, когато е предназначен за теренни проучвания – ако човек е част от научен екип.

В закона има много неточности. Една от разпоредбите, които предизвикват недоумение, е на чл. 277а, ал. 7 от Наказателния кодекс (НК). Според нея всеки, който противозаконно държи предмети, за които знае или предполага, че са предназначени за търсене на археологически обекти, каквито са всички металдетектори, следва да бъде наказан с лишаване от свобода до шест години и има вероятност да му бъде отнето личното движимо и недвижимо имущество.

Другата част от съдебните състави наблягат на субективната страна на деянието, криминализирано в разпоредбата на чл. 277а, ал.7 от НК и приемат, че само знанието от страна да собственика, че металдетектора може да бъде ползван за търсене на археологически обекти, е достатъчно, за да е налице престъпление.

Един от адвокатите в България заяви, че се намират монети, за които се твърди, че са с национално значение. Често нямат такова, но откривателят се подвежда под наказателна отговорност.

За да не се стига до там трябва да се мине през процедура, която се нарича идентификация. Извършва се в музеите, но често там услугата бива отложена. Така минава времето, а 7-дневния срок също тече. Остава въпросът при липса на свидетели как може да се докаже кога даден предмет е открит.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments