Металург в американския щат Вашингтон се призна за виновна в измама, след като е прекарала десетилетия във фалшифициране на резултатите от тестовете за якост на стоманата, използвана за направата на подводници на ВМС, предава „BBC“.
Прокурорите казват, че 67-годишната Илейн Мари Томас е дала фалшиво положителни показания nа тестове за здравина и издръжливост в най-малко 240 случая между 1985 и 2017 г. Властите не разкриха кои кораби са били засегнати. Нямало е обаче индикации, че корпусите на подводницата са се повредили.
Томас от Обърн, Вашингтон, е директор на металургията в леярна в Такома, която доставя стоманени отливки, използвани от предприемачи от ВМС за направата на корпуси на подводници, се казва в изявление на прокуратурата на САЩ за Западния окръг на Вашингтон. Леярната е придобита от производителя Брадкен през 2008 г., според обвинението. Не са намерени доказателства, че ръководството на компанията е знаело за измамата до май 2017 г. По това време, според прокурорите, служител в лабораторията е установил, че тестовите карти са били променени и че има други несъответствия в записите.
Прокурорите казаха, че фалшифицираните тестове „представляват ред значителен процент от отливките, произведени от Брадкен за ВМС“. През 2020 г. Брадкън се съгласи да плати 10,9 милиона долара (8 милиона британски лири) като част от споразумение.
ВМС са предприели мерки за гарантиране на безопасната експлоатация на засегнатите подводници, което води до увеличаване на разходите, се казва в изявлението.
Когато се сблъсква с фалшифицираните резултати, Томас предполага, че в някои случаи тя е дала положителни резултати за метал, защото е смятала, че е „глупаво“, че ВМС изискват тестовете да се провеждат при -100F (-70C), съобщава „Асошиейтед прес“.
Джон Карпентър, адвокат на Томас, каза в изявление, подадено във федералния съд в понеделник, че тя „е предприела преки пътища и е извършила материално погрешни действия“. Той подчерта:
„Г-жа Томас никога не е възнамерявала да компрометира целостта, на какъвто и да е материал и е доволна, че правителствените тестове не предполагат, че структурната цялост, на която и да е подводница всъщност е била компрометирана.“
И още:
„Това престъпление е уникално с това, че не е било мотивирано нито от алчност, нито от желание за лично обогатяване. Тя съжалява, че не е успяла да следва своя морален компас – признаването на неверни твърдения едва ли е начинът, по който си е представяла да изживее пенсионните си години.“
Томас е изправена пред 10 години затвор и глоба от 1 милион долара. Тя ще бъде осъдена през февруари.