Международен ден на танца: Бургаски ученици с атрактивна музикално-поетична програма

0
385
Танц, балет
Танц, балет. Снимка: Pixabay

На 29 април целият танцуващ свят отбелязва своя професионален празник. Международният ден на танца се чества от 1982 година с решение на ЮНЕСКО на рождения ден на френския балетмайстор Жан-Жорж Новер.

Бургаското училище СУ „Епископ Константин Преславски“ представи пред родители, ученици и учители свой уникален проект с танци и рецитали. Директорът на учебното заведение Мартин Илиев каза специално за Искра.бг:

„Днес е Международният ден на танца. Ние имахме много дейности, които осъществихме през последния ден от Проектната ни седмица. Сред тях беше и „Светът танцува“, с който отбелязахме този ден. В тази дейност се включиха деца от начален етап от I до IV клас, които се занимават с български народни и модерни танци. Децата в училище от начален етап изучават и хореография. Отделно имаме и извънкласни дейности, които са свързани с модерните танци.“

„Г-жа Мария Аврамова, класен ръководител в IВ клас, и г-н Христо Станчев, учител по хореография, направиха интересна програма, в която освен малките ученици се включиха и тези от XIА клас със специалност „Екскурзоводско обслужване“. Под ръководството на г-жа Николина Димитрова, която им предава по туристическа анимация, показаха различните танци на народите – български народни танци, съвременни танци от западния свят, руски и украински“, посочи директорът на „Преславски“.

Мартин Илиев каза, че е бил впечатлен от завършека на Проектната седмица с Шекспиров театър. Там учениците от VIII Б и В клас успели да завладеят изключително много не само учениците в залата, но и родителите, и учители, с постановка по различни произведения на Уилям Шекспир – „Ромео и Жулиета“, „Хамлет“ и други. Самите участници са рецитирали интересни сценки от най-емблематичните произведения на знаменития автор.

„Идеята за тази Проектна седмица я обсъждахме многократно през последните няколко години. Над 40 бяха събитията в нея, като се включиха всички ученици от I до XII клас. Знаем, че през последните 3 години акцентът на цялото общество беше различен, свързан с пандемията от COVID-19. Това обаче ни даде много възможности, защото липсата на социално общуване в този период породи у децата желание да бъдат включени в различни разнообразни дейности“, заяви директорът на училището. Той обясни:

„Дейностите от задължителната програма по учебния план дават основни знания и умения на учениците. Ние сме отворени за идеи не само от ученици, но и от родители, които също биха пожелали да се включат в следващата Проектната седмица. Всички предложения трябва да са достатъчно полезни за децата, за да се чувстват щастливи в училище.“

„По предварителни оценки тази инициатива даде възможност учители и ученици да се чувстват удовлетворени от това, което са постигнали, защото реализират своите идеи и пораждат мисли за нещо ново и креативно, което могат да направят и в бъдеще. Надявам се тези дейности да бъдат подети с интерес и от други училища, защото считаме, че учебните заведения трябва да са отворени към обществото и да не остават само в рамките на едно училище“, категоричен е Мартин Илиев.

Добри практики в образованието, развивайки иновативното и креативно мислене на учениците, трябва да се предава между учители и родители. Българските преподаватели, вдъхновяващи децата, развиват техните уменията в различни направления.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments