Международна организация: Израел си е присвоил огромни територии на Западния бряг

0
74
Израел - флаг.
Израел. Снимка: Пиксабей

Властите на Израел наскоро са одобрили най-обширното завземане на земя в окупирания Западен бряг от над три десетилетия насам, съобщиха по-рано днес представители на международна организация за проследяване на заселването. По техни думи този ход несъмнено ще влоши допълнително и без това нарастващото напрежение в световен план, свързано с продължаващата война в Ивицата Газа, предаде „Associated Press“.

Според копие от заповедта, разгледано внимателно от екип на „Associated Press“, властите неотдавна са одобрили присвояването на 12,7 кв. км земя в долината на река Йордан. Данните на организацията за проследяване „Peace Now“ /в превод „Мир Сега“/ сочат, че това е най-мащабното единично присвояване, одобрено от споразуменията от Осло през 1993 г., когато започна мирният процес. Както е известно, насилието на Западния бряг нарасна осезаемо, след като атаката на групировката „Хамас“, извършена на 7 октомври, разпали война в Ивицата Газа. Оттогава насам Израел на свой ред почти непрекъснато осъществява атаки, които често водят до смъртоносна размяна на огън с палестинските бойци. Палестинците също извършват редица нападения срещу израелските сили.

Присвояването на въпросните територии, което беше одобрено в края на миналия месец, но беше оповестено официално едва днес, беше осъществено след изземването на 8 кв. км /около 3 кв. мили/ земя на Западния бряг през март и 2,6 кв. км /1 кв. миля/ през февруари. Това превръща 2024 г. в годината, в която Израел ще успее да завземе най-много земи на Западния бряг, твърдят експерти от „Мир сега“. Парцелите са съседни и се намират в посока североизточно от град Рамала на Западния бряг, където е седалището на Палестинската власт. С обявяването им за държавни земи израелското правителство ги обикновено ги отдава под наем на израелци и забранява частната собственост на палестинците. Палестинците многократно са споделяли, че възприемат процеса по разширяване на еврейските селища в окупирания Западен бряг като основна пречка пред идеята за всяка форма на трайно мирно споразумение, а по-голямата част от международната общност ги смята за незаконни или нелегитимни. Израел завзе насилствено Западния бряг, Ивицата Газа и Източен Йерусалим по време на войната в Близкия изток през 1967 г. – територии, които палестинците искат да използват за учредяване на своя бъдеща държава.

Сегашното израелско правителство обаче смята Западния бряг за историческото и религиозно сърце на еврейския народ и се противопоставя твърдо на стремежите за палестинска държавност. Израел е изградил над 100 селища на Западния бряг, някои от които приличат на напълно развити предградия или дори малки градове. Понастоящем в тях живеят над 500 000 еврейски заселници, които имат израелско гражданство, а 3 милиона палестинци на Западния бряг живеят под израелско военно управление, което на този етап изглежда безсрочно. Палестинските власти администрират части от окупирания от Израел Западен бряг, но им е забранено да действат на 60% от територията, където са разположени селищата.

Известни правозащитни организации критикуват остро установения контрол на Израел над Западния бряг, обвинявайки го в международното престъпление, а именно апартейд – твърдения, които Израел отхвърля категорично, като ги определя като посегателство срещу легитимността си.

„Хамас“ обяви в изявление, че разширяването на селищата на Западния бряг са едно от основанията за атаката, извършена на 7 октомври в южната част на Израел, при която палестински бойци причиниха смъртта на около 1200 души, предимно цивилни, и взеха около 250 заложници. В отговор на това Израел започна мащабна офанзива, в резултат на която загинаха над 37 900 палестинци, по данни на местните здравни власти, които не посочват конкретно колко от тях са били бойци. До момента войната е причинила огромни разрушения в Ивицата Газа и е довела до принудителното разселване на над 2,3 милиона души. Израелските репресии, продължаващите бойни действия и нарушаването на закона и реда ограничават усилията за предоставяне на хуманитарна помощ, което води до крайна форма на глад и разпространение на заразни болести.

Разцепление в ДПС: Първи признаци за вътрешни конфликти

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments