Международна помощ достига до опустошения от наводненията Пакистан

0
46
Наводнение
Илюстративна снимка, Pixabay

Днес международната помощ  достигна до Пакистан, докато военните и доброволците отчаяно се опитваха да евакуират много хиляди хора, блокирани от широкоразпространени наводнения, предизвикани от „чудовищни ​​мусони“, които взеха повече от 1000 живота това лято, пише „Асошиейтед прес“.

Товарни самолети от Турция и Обединените арабски емирства започнаха международния прилив на помощ към обеднялата нация, кацайки в неделя в Исламабад, носейки палатки, храна и други нужди от първа необходимост. Камиони, превозващи палатки, храна и вода, организирани от Пакистан, също бяха изпратени до различни части на страната от Националния орган за управление на бедствия за десетки хиляди жертви на наводненията. Те бяха сред нациите, които обещаха да помогнат на Пакистан да се справи с кризата, след като служители призоваха за международна помощ. Организацията на обединените нации ще отправи международен призив за пакистанските жертви на наводненията във вторник в Исламабад.

Премиерът на страната Шабаз Шариф каза в понеделник, че дъждовете са най-тежките, които Пакистан е виждал от три десетилетия. В Чарсада, един от опустошените градове, Шариф заяви:

„Видях наводнения навсякъде, където и да отидох през последните дни и дори днес.“

Той уточни, че самолетите, превозващи помощ от някои страни, вече са достигнали Пакистан и той прогнозира още. Шариф потвърди, че правителството ще осигури жилища на всички, които са загубили домовете си. Въпреки това много хора, разселени от наводненията, казват, че не само са загубили домовете си, но и реколтата и малките си магазини.

„Седя със семейството си на палатка и как мога да изляза на работа? Дори да изляза да си търся работа, кой ще ми даде такава, след като има вода навсякъде“, пита Рехмат Ула, жертва на наводнението в Чарсада на северозапад.

Зарина Биби, друга пострадала от наводнението, сподели, че войниците са я евакуирали с лодка.

„Получихме палатка и храна от войници и доброволци“, разказа тя. Биби се разплака, когато спомена, че къщата ѝ се е срутила заради наводненията. И разказа:

„Водата в резултат от наводненията скоро ще намалее, но нямаме пари да възстановим дома си.“

24-годишният Рехан Али, работник в южната провинция Синд в страната, съобщи за подобно изпитание. Той призна, че не може да възстанови дома си без помощта на правителството и в момента не може да работи, за да осигури храна за семейството си. Така че, сподели самият Али, той разчита на дарения.

Изключително силните мусонни дъждове, които предизвикаха внезапни наводнения в цялата страна, засегнаха 33 милиона пакистанци, повредиха близо 1 милион домове и убиха най-малко 1061 души.

Пакистанските власти изразиха загриженост, че тази година разрушенията са по-големи от тези през 2010 г., когато наводненията убиха 1700 души. Генерал Камар Джавед Баджва, началник на армията, каза в неделя, че на страната му може да отнеме години, за да се възстанови. Той призова пакистанците, живеещи в чужбина, да дарят щедро средства за пострадалите от наводненията.

Наводнения и дъждове причиниха опустошение в момент, когато Пакистан е изправен пред една от най-тежките икономически кризи. Властите в страната твърди, че наскоро са избегнали неизпълнение на задължения, а по-късно в понеделник изпълнителният съвет на МВФ се очаква да одобри отпускането на дългоочакваните 1,7 милиарда долара за тази ислямска нация.

Пакистан и МВФ първоначално подписаха споразумението за спасяване през 2019 г. Но отпускането на транш от 1,7 милиарда долара беше отложено от по-рано тази година, когато МВФ изрази загриженост относно спазването от Пакистан на условията на сделката при правителството на бившия премиер Имран Хан. Хан също се очаква да започне кампания за набиране на средства в понеделник вечерта за жертвите на наводненията.

Миналата седмица ООН в изявление заяви, че е отпуснала 3 милиона долара за хуманитарните агенции на ООН и техните партньори в Пакистан за реагиране на наводненията и тези пари ще бъдат използвани за здравеопазване, хранене, продоволствесна сигурност и водоснабдяване и санитарни услуги в засегнатите от наводнения райони, с акцент върху най-уязвимите.

Шери Реман, министърът на климата на Пакистан, описа необичайните валежи като „чудовищен мусон“. Тя заяви, че Пакистан е претърпял по-силни дъждове тази година главно поради изменението на климата, което също е причинило пожари в горите.

Въпреки това критиците казват, че правителството на Пакистан едва ли има интерес от изграждането на нови язовири и водни резервоари.

Безпрецедентният сезон на мусоните засегна и четирите провинции на страната. Наводненията унищожиха повече от 150 моста и множество пътища бяха отнесени, което затрудни спасителните операции. Властите казват, че са използвали военни самолети, хеликоптери, камиони и лодки, за да евакуират хора от затънтени хора и да им доставят така необходимата помощ.

Много оцелели обаче се оплакват, че все още са чакали помощ или са получили твърде малко помощ от правителството, след като са били разселени поради наводнения. Някои хора казват, че са получили палатки, но не и храна. Пакистанските благотворителни организации също бяха активни в засегнатите от наводнения райони и правителството казва, че всеки трябва да даде своя принос в помощ на жертвите на наводненията.

Правителството е разположило най-малко 6500 войници, които да помогнат на цивилните власти в спасителни и хуманитарни операции в цялата страна.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments