Франчиа Маркес, известна активистка за околната среда, която може да стане първият чернокож вицепрезидент на Колумбия, изнесе реч в събота вечер, с която отпразнува Деня на афро-колумбийците, пише „The Intercept“. Появявайки се от близката сграда, зелени лазери озаряваха сцената, докато тя говореше. Докато светлините проблясваха по тялото на Маркес, двама бодигардове с щитове скочиха, за да прикрият кандидата, който продължи да говори. По-късно Маркес написа в Twitter:
„Няма да ни заглушат! Нашата борба е и винаги е била срещу всички видове насилие, които се опитват да сеят страх сред нас. Мирът ще триумфира!”
Изправяйки се директно срещу кандидата за президент Густаво Петро, Маркес стана част от първия класиран състав, който сега е готов да създаде първото демократично избрано ляво правителство на Колумбия. С кандидатура, която заплашва дясното статукво на настоящия президент Иван Дуке Маркес, двамата кандидати са изправени пред многократни смъртни заплахи.
В понеделник 90 политически фигури и организации от повече от 20 държави пуснаха писмо, в което осъждат нарастващото насилие и преследване преди президентските избори в Колумбия, които започват на 29 май. „The Independent“ първи съобщи за тяхното изявление в неделя.
Durante la conmemoración del #DiaDeLaAfrocolombianidad, quisieron intimidarme apuntándome con un láser desde un edificio cercano. ¡No nos callarán! Nuestra lucha es y siempre ha sido contra todos los tipos de violencia que pretenden sembrarnos miedo.
¡La paz vencerá! pic.twitter.com/1KIqIiD0jD— Francia Márquez Mina (@FranciaMarquezM) May 22, 2022
„Ние, избрани представители и лидери от цял свят, изразяваме сериозната си загриженост за нарастващата заплаха от насилие, убийства и намеса в президентските избори в Колумбия на 29 май“, пишат те. Подписалите се са представителят на САЩ Рашида Тлайб, бившият президент на Еквадор Рафаел Кореа; и множество законодатели от парламента на Меркосур в Южна Америка и Европейския парламент.
В една особено внушителна заплаха екипът по сигурността на Петро разкри план на паравоенната групировка Ла Кордилера да го убие, принуждавайки кандидата да отмени обиколка в района на кафето в Колумбия по-рано този месец. Петро обеща да се справи с 40-процентния процент на бедност в страната и да измести икономиката далеч от зависимостта от изкопаеми горива. Той е настоящ сенатор и бивш член на Движението 19 април или М-19: партизанска организация, активна от 1970 до 1990 г., която се стреми да насърчава демокрацията, използвайки революционни тактики – най-известна като взема съдии от Върховния съд за заложници по време на обсада на Двореца на Правосъдие в Богота и кражба на меча на Симон Боливар от градския музей Боливар. Петро участва в мирните преговори, довели до демобилизацията на групата.
И Петро, и Мина са оцелели при опити за убийство срещу тях в миналото и продължават да са изправени пред много смъртни заплахи, включително от Черните орли, мътна крайнодясна група, за която се смята, че е свързана с наркотрафик. Тези заплахи представляват риск за „живота им и правото им на политическо изразяване само дни преди първия тур“, заявяват световните лидери.
„Политическото насилие не се ограничава до кандидатите“, предупреждават подписалите.
„Повече от 50 социални лидери – включително синдикалисти, представители на коренното и афроколумбийското население, организатори на селско движение и природозащитници – бяха убити тази година в опит да се сплашат и премахнат популярните движения в Колумбия.“
Жертвите включват защитника на земята Камило Бору Босачира Акдукарачара, работническите активисти Теофило Мануел Акуня и Хорхе Тафур и лидера на общността Херман Наранхо Кинтеро, според Justice for Colombia, базирана в Лондон група, която се стреми да насърчава солидарността между британските и ирландските синдикати и колумбийското гражданското общество.
И по-рано този месец, нарко-паравоенна група, известна като Сили за самоотбрана на Гайтанистите на Колумбия, или Clan del Golfo, започна „въоръжена стачка“, която уби десетки хора и спря голяма част от икономиката на страната. Атаката беше отмъщение за екстрадирането от правителството на Дуке на лидера на групата и наркотрафикант Дайро Антонио Усуга в Съединените щати. Според писмото насилието „застраши демократичния процес“.
Демокрацията в страната също е застрашена в резултат на усилията за изгонване на избрани служители от техните позиции, „пораждайки опасения относно възможността за целенасочено прилагане на закона“, твърдят те. По-рано този месец главният прокурор на колумбийското правителство отстрани Даниел Кинтеро Кале, кмета на Меделин, след като той туитира видео, натискащо скоростния лост на автомобил с хаштаг #ElCambioEnPrimera: „Промяна на първо място“, популярен слоган за Petro- Билет на Маркес. Колумбийският генерален инспектор Маргарита Кабело, чиито правомощия бяха разширени миналата година с подкрепата на Дуке, характеризира туитът като нарушаващ закона на страната, забраняващ на държавни служители да участват в избори.
Петро — който се кандидатира за президент през 2010 г. и отново срещу Дуке през 2018 г. — нарече решението „държавен преврат“, мотивиран от верността на Кабело към Федерико Гутиерес, водещият десен претендент и предпочитан кандидат на Дуке. През 2014 г. бившият генерален инспектор Алехандро Ордонес принуди Петро да освободи предишната си позиция като кмет на Богота, ход, който базираната в САЩ Междуамериканска комисия по правата на човека по-късно реши, че е нарушил хартата за правата на човека в региона. (Тогавашният президент Хуан Мануел Сантос въпреки това изгони Петро от поста).
„Демокрацията е изложена на риск“, туитира Куинтеро след съобщението на Кабело.“
„Те искат да ни отстранят от длъжност, за да се намесим в президентските избори.“
„Заедно тези заплахи изискват по-голяма бдителност, контрол и прозрачност на президентските избори в Колумбия“, пишат политическите фигури в изявлението от понеделник. И още:
„В продължение на десетилетия хората на Колумбия изискват мир и достойнство. Пишем сега в знак на солидарност с тяхната борба за свободен и мирен демократичен процес.“