Международни политически лица осъдиха нарастващото насилие на президентските избори в Колумбия

0
80
Франчиа Маркес, Колумбия.
Франчиа Маркес, Колумбия. Снимка: Фейсбук

Франчиа Маркес, известна активистка за околната среда, която може да стане първият чернокож вицепрезидент на Колумбия, изнесе реч в събота вечер, с която отпразнува Деня на афро-колумбийците, пише „The Intercept“. Появявайки се от близката сграда, зелени лазери озаряваха сцената, докато тя говореше. Докато светлините проблясваха по тялото на Маркес, двама бодигардове с щитове скочиха, за да прикрият кандидата, който продължи да говори. По-късно Маркес написа в Twitter:

„Няма да ни заглушат! Нашата борба е и винаги е била срещу всички видове насилие, които се опитват да сеят страх сред нас. Мирът ще триумфира!

Изправяйки се директно срещу кандидата за президент Густаво Петро, ​​Маркес стана част от първия класиран състав, който сега е готов да създаде първото демократично избрано ляво правителство на Колумбия. С кандидатура, която заплашва дясното статукво на настоящия президент Иван Дуке Маркес, двамата кандидати са изправени пред многократни смъртни заплахи.

В понеделник 90 политически фигури и организации от повече от 20 държави пуснаха писмо, в което осъждат нарастващото насилие и преследване преди президентските избори в Колумбия, които започват на 29 май. „The Independent“ първи съобщи за тяхното изявление в неделя.

„Ние, избрани представители и лидери от цял ​​свят, изразяваме сериозната си загриженост за нарастващата заплаха от насилие, убийства и намеса в президентските избори в Колумбия на 29 май“, пишат те. Подписалите се са представителят на САЩ Рашида Тлайб, бившият президент на Еквадор Рафаел Кореа; и множество законодатели от парламента на Меркосур в Южна Америка и Европейския парламент.

В една особено внушителна заплаха екипът по сигурността на Петро разкри план на паравоенната групировка Ла Кордилера да го убие, принуждавайки кандидата да отмени обиколка в района на кафето в Колумбия по-рано този месец. Петро обеща да се справи с 40-процентния процент на бедност в страната и да измести икономиката далеч от зависимостта от изкопаеми горива. Той е настоящ сенатор и бивш член на Движението 19 април или М-19: партизанска организация, активна от 1970 до 1990 г., която се стреми да насърчава демокрацията, използвайки революционни тактики – най-известна като взема съдии от Върховния съд за заложници по време на обсада на Двореца на Правосъдие в Богота и кражба на меча на Симон Боливар от градския музей Боливар. Петро участва в мирните преговори, довели до демобилизацията на групата.

И Петро, ​​и Мина са оцелели при опити за убийство срещу тях в миналото и продължават да са изправени пред много смъртни заплахи, включително от Черните орли, мътна крайнодясна група, за която се смята, че е свързана с наркотрафик. Тези заплахи представляват риск за „живота им и правото им на политическо изразяване само дни преди първия тур“, заявяват световните лидери.

„Политическото насилие не се ограничава до кандидатите“, предупреждават подписалите.

„Повече от 50 социални лидери – включително синдикалисти, представители на коренното и афроколумбийското население, организатори на селско движение и природозащитници – бяха убити тази година в опит да се сплашат и премахнат популярните движения в Колумбия.“

Жертвите включват защитника на земята Камило Бору Босачира Акдукарачара, работническите активисти Теофило Мануел Акуня и Хорхе Тафур и лидера на общността Херман Наранхо Кинтеро, според Justice for Colombia, базирана в Лондон група, която се стреми да насърчава солидарността между британските и ирландските синдикати и колумбийското гражданското общество.

И по-рано този месец, нарко-паравоенна група, известна като Сили за самоотбрана на Гайтанистите на Колумбия, или Clan del Golfo, започна „въоръжена стачка“, която уби десетки хора и спря голяма част от икономиката на страната. Атаката беше отмъщение за екстрадирането от правителството на Дуке на лидера на групата и наркотрафикант Дайро Антонио Усуга в Съединените щати. Според писмото насилието „застраши демократичния процес“.

Демокрацията в страната също е застрашена в резултат на усилията за изгонване на избрани служители от техните позиции, „пораждайки опасения относно възможността за целенасочено прилагане на закона“, твърдят те. По-рано този месец главният прокурор на колумбийското правителство отстрани Даниел Кинтеро Кале, кмета на Меделин, след като той туитира видео, натискащо скоростния лост на автомобил с хаштаг #ElCambioEnPrimera: „Промяна на първо място“, популярен слоган за Petro- Билет на Маркес. Колумбийският генерален инспектор Маргарита Кабело, чиито правомощия бяха разширени миналата година с подкрепата на Дуке, характеризира туитът като нарушаващ закона на страната, забраняващ на държавни служители да участват в избори.

Петро — който се кандидатира за президент през 2010 г. и отново срещу Дуке през 2018 г. — нарече решението „държавен преврат“, мотивиран от верността на Кабело към Федерико Гутиерес, водещият десен претендент и предпочитан кандидат на Дуке. През 2014 г. бившият генерален инспектор Алехандро Ордонес принуди Петро да освободи предишната си позиция като кмет на Богота, ход, който базираната в САЩ Междуамериканска комисия по правата на човека по-късно реши, че е нарушил хартата за правата на човека в региона. (Тогавашният президент Хуан Мануел Сантос въпреки това изгони Петро от поста).

„Демокрацията е изложена на риск“, туитира Куинтеро след съобщението на Кабело.“

„Те искат да ни отстранят от длъжност, за да се намесим в президентските избори.“

„Заедно тези заплахи изискват по-голяма бдителност, контрол и прозрачност на президентските избори в Колумбия“, пишат политическите фигури в изявлението от понеделник. И още:

„В продължение на десетилетия хората на Колумбия изискват мир и достойнство. Пишем сега в знак на солидарност с тяхната борба за свободен и мирен демократичен процес.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments