Международният наказателен съд (МНС) ще разследва дали по време на потушаването на антиправителствените протести във Венецуела през 2017 г. са били извършени престъпления срещу човечеството. Венецуелският лидер Николас Мадуро заяви, че държавата уважава решението за разследване, но не го споделя.
Както е известно, по време на репресиите срещу протестиращите загинаха повече от 100 души. Демонстрациите започнаха, след като Върховният съд реши да разпусне доминираното от опозицията Народно събрание.
Главният прокурор на МНС Карим Хан обяви предстоящия ход след тридневно пътуване до Каракас. Както опозицията, така и правителството на Венецуела призоваха МНС да разследва предполагаемите престъпления, извършени от техните опоненти. Лидерът на опозицията Хуан Гуайдо, който претендира, че е временен президент на Венецуела и има подкрепата на повече от 50 държави в световен мащаб, приветства развитието на ситуацията. Чрез своя профил в една от социалните мрежи той заяви, че това ще даде възможност на жертвите и техните семейства да предявят правото си да получат правосъдие, което им е било отказано във Венецуела. По повод на тези изказвания Хан заяви, че работата му е да защитава върховенството на закона, а не да урежда политически сметки:
„Сега, когато навлизаме в този нов етап, моля всички да ни дадат възможност да си свършим работата. Няма да приема никакви опити за политизиране на независимата работа на моята служба.“
Междувременно Мадуро изрази открито недоволството си, че правителството не е получило достъп до документи и информация по време на предварителното разследване на МНС през 2018 г.
„На този етап бяхме слепи.“, заяви президентът.
По официални данни около 150 полицаи и военнослужещи са обвинени или осъдени за нарушения на правата на човека по време на репресиите във Венецуела през 2017 г. Опозицията твърди, че тези съдебни преследвания са били просто опит да се избегне по-мащабно разследване от страна на МНС.