Международно недоволство от провала на австралийската вълнена индустрия да защити милиони агнета

Новият доклад на ЧЕТИРИ ЛАПИ разкрива 20 години игнориране на осакатяванията, извършвани от австралийската индустрия за вълна

0
34
Кампанията
Кампанията. Снимка: Организацията

Австралия доставя по-голямата част от вълната в света, но това има висока цена за животните в този регион. ЧЕТИРИ ЛАПИ, заедно с други организации за защита на животните, публикува нов доклад, разкриващ неспособността на индустрията да прекрати остарялата практика на подрязване на живи агнета (мулезиране).

Ако лидерите в индустрията бяха изпълнили обещанието си от 2004 г. за постепенно премахване на тази болезнена процедура, около 140 милиона агнета щяха да бъдат пощадени от това жестоко осакатяване. За да отбележи две десетилетия изпълнени със страдания, ЧЕТИРИ ЛАПИ стартира кампанията „Бъди техният глас“, подкрепена от международни знаменитости като австралийската актриса Даниел Макдоналд и американския актьор Скот Евънс. Те се застъпват за агнетата в Австралия, които не могат да се защитят сами. Кампанията призовава модни марки и политици да забранят подрязването на живи агнета до 2030 г.

За да се разбере мащабът на страданията, на които са подложени агнета на възраст от едва-две седмици, е най-добре да се погледнат конкретни цифри. Aко съберем всяко парче кожа и плът, които са отрязани от задните части на австралийските агнета през последните 20 години, могат да се застелят 195 футболни стадиона с тях.

Ребека Пикало Хил, ръководител на кампанията за защита на животните в индустрията за вълна към ЧЕТИРИ ЛАПИ, казва:

„Всяка година над десет милиона агнета понасят неописуема болка и страх, докато са жестоко осакатявани, което означава, че 19 агнета са подложени на тази процедура всяка минута. Австралия остава единствената страна, която продължава да прилага тази нечовешка практика. Болката от подрязването на живо продължава с дни, раните заздравяват със седмици, а белезите – остават за цял живот.“

Процедурата “подрязване на живи агнета” се практикува за предотвратяване на миаза, въпреки че са налични и доказани безболезнени алтернативи. Австралия е най-големият производител на вълна в света, осигурявайки 70% от вълната за облекла и 81% от световната супер фина вълна. Затова и подрязването на живи агнета е глобален проблем, подхранван от световното търсене на вълна.

Глобалното движение на модни марки срещу тази жестокост набира скорост, като над 300 модни бранда са се ангажирали публично с използването на сертифицирана вълна без подрязване на живи агнета и 90 международни компании са подписали отвореното писмо на ЧЕТИРИ ЛАПИ за отказ от мулезираната вълна до 2030 г. включително: Hugo Boss, Adidas и в най-скоро време – Mango. Четири български бранда също са подписали това писмо: Nanka Creative, Shushulka, Fabele и YVAILO. Тези марки не само се ангажират с бъдеще на модата без подрязване на живи агнета, но и директно призовават австралийската индустрия за вълна и правителството на Австралия да прекратят практиката изцяло до 2030 г.

„Като граждани на страни, които внасят вълна от подрязани на живо овце, не можем да позволим агнетата да страдат още две десетилетия. Наред с това, че се застъпваме за законодателни промени в Австралия, ЧЕТИРИ ЛАПИ се ангажира да информира потребителите по целия свят, за да им даде възможност да помогнат за окончателното прекратяване на тази практика“, добавя Пикало Хил.

Кампанията „Бъди техният глас“, подкрепена от световни знаменитости

ЧЕТИРИ ЛАПИ стартира кампанията „Бъди техният глас“ по повод 20-годишнината от неспазеното обещание на австралийската индустрия за вълна да прекрати подрязването на живи агнета. Чрез въображаемата история на агънцето Съни хората откриват суровата реалност на тази практика. С подкрепата и гласа? на австралийската актриса Даниел Макдоналд, известна с ролите си във филмите „Дъмплин“ с Дженифър Анистън и „Кутия за птици“ със Сандра Бълок, както и на американския актьор и продуцент Скот Евънс, известен с участието си в „Грейс и Франки“ и блокбастъра „Барби“, историята на Съни оживява с надеждата да вдъхнови милиони хора да бъдат гласът на Съни и да поискат забрана на подрязването на живи агнета. „Бъди техният глас“ е както вик за повишаване на обществената осведоменост, така и художествен шедьовър.

Макдоналд казва:

„Подкрепата за ЧЕТИРИ ЛАПИ и озвучаването и символичното даване на глас на агнета като Съни беше лесно решение за мен. Идеята да обясним брутален въпрос за хуманното отношение към животните по лесен за разбиране и креативен начин наистина ме докосна. Съни е пример за съдбата на милиони други агнета и така можем да осветим страданията на всички агнета в Австралия.“

През 2004 г. лидерите на австралийската индустрия за вълна обещаха да прекратят жестоката практика по подрязване на живи агнета до 2010 г., но една година преди крайния срок изоставиха това обещание. В резултат на това, практиката продължава и до днес, и се смята, че 140 милиона агнета са преминали през тази болезнена процедура през последните 20 години. Поради това, все повече марки и австралийски производители на вълна, които вече са преминали към сертифицирана вълна без подрязване на живи агнета, губят доверие в лидерите на индустрията.

Цоков: През 2024 година за първи път средствата за висше образование надхвърлиха 1 милиард лева

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments