Мианмар: Жертвите в гражданската война се увеличават

0
143
Полиция в Мианмар
Снимка: Wikimedia Commons, Архив

Шест месеца след началото на офанзивата срещу военното правителство на Мианмар опозиционните сили са постигнали значителни успехи, но жертвите сред цивилното население рязко нарастват, тъй като войските на режима все повече преминават към така наречената тактика на опожарената земя /тактика на непрекъснат обстрел/, предаде „Associated Press“

Мощните въоръжени опозиционни сили, съставени от етническите малцинства в Мианмар, както и по-новите съпротивителни сили оказват все по-голям натиск на всички фронтове. Военните сили на страната отвръщат на атаките с ожесточени въздушни, морски и артилерийски удари по болници и други обекти, където опозицията може да се укрие или да получи помощ.

„Мисля, че ги ужасява именно това, че масата от хора се изправя срещу тях,“, твърди Дейв Юбанк, бивш военнослужещ от специалните сили на САЩ, основал организацията за хуманитарна помощ „Free Burma Rangers “, която от 90-те години на миналия век насам оказва помощ както на бойци, така и на цивилни лица в Мианмар.

Военните сили сега контролират повече от половината страна, но упорито се придържат към централната част на Мианмар, включително столицата Найпидо, която наскоро се превърна в обект на атаки с дронове, и най-големия град, Янгон. Армията на страната е далеч по-добре въоръжен от силите на съпротивата, тъй като разчита на подкрепата на Русия и Китай.

„Хората казват, че режимът е бил на ръба на колапса, само две седмици след преврата. От друга страна, очевидно режимът е по-слаб, отколкото някога е бил. Така че няма съмнение, че е под сериозна заплаха,“, коментира Морган Майкълс, анализатор от Международния институт за стратегически изследвания.

Какво се очаква?

Въпросите, които изникват са дали това единство на силите, които са против правителството, ще се запази, ако режимът падне, и дали разнородните опозиционни сили ще могат да се споразумеят за общ път, по който да поведат страната.

„От една страна, Мианмар не е Сирия – има обща кауза в борбата срещу режима. В същото време обаче, тъй като официалните власти се оттеглиха от някои райони, вече има индикации за потенциални бъдещи конфликти между групите,“, предупреди Морган Майкълс.

Майкълс отбеляза, че вече е имало инцидент в северната част на щата Шан миналия месец, при който военнослужещи от Алианса на трите братства са си разменили огън заради териториален спор. В резултат на това един човек е бил ранен. Групите бързо са се споразумели да се оттеглят, но инцидентът показва, че териториалното напрежение в страната е реално.

Политик от опозицията, който се съгласи да говори при условие на анонимност заради собствената си безопасност, заяви, че народът на Мианмар има единодушно желание за мир и стабилност, но различните фракции все още преследват собствените си интереси.

„Трудно е да се предвиди какво предстои, а те все още нямат единна политическа посока или цел. Мисля, че в тази ситуация има доста проблеми. Мианмар сега е на кръстопът“, разкри той.

Земеделец ли си? Министерство на земеделието на България с важна информация

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments