Провеждат се нови масови протести срещу преврата в Мианмар, които се противопоставят на молбата на неговия лидер да се „обедини“ с военните, съобщава “BBC”. На празника в Деня на Съюза генерал Мин Аунг Хлаинг призова за „единство“, за да се предотврати „разпадането“.
Въпреки това в петък продължи провеждането на ежедневните митинги, изискващи освобождаването на задържаните избрани лидери, включително Аун Сан Су Чжи. Има съобщения за гумени куршуми, изстреляни от полицията в Mawlamyine.
В телевизионното си обръщение към нацията в четвъртък генерал Хлаинг заяви, че протестиращите са били „подстрекани“ и отново ги е помолил да работят за страната, “без да се фокусират върху емоцията”.
Военните отбелязаха Деня на Съюза, като амнистираха и наредиха освобождаването на повече от 23 000 затворници, включително 55 чужденци. Масовите помилвания са често срещани в дните на национални празници, често за намаляване на броя в пренаселените затвори.
Денят на Съюза празнува подписването през 1947 г. на споразумение между правителството под ръководството на бащата на Су Чжи, Аунг Сан, и хората от Шан, Качин и Чин, отбелязали обединението на републиката. Студентският активист в Мандалай Тейзър Сан заяви пред „BBC“, че се страхува, че затворниците са освободени, за да атакуват протестиращи. Той каза:
“Хората имат много лош прецедент. През 1988 г. военната хунта освободи провоенните затворници и те нарушиха мирните демонстрации на нашия народ.”
Смята се, че репресиите срещу демократичното въстание от 1988 г. са оставили хиляди мъртви. В обръщението си генерал Хлаинг призова хората да останат в къщите си, позовавайки се на опасностите от пандемията. Но протестите продължиха в петък. Те останаха предимно мирни, въпреки че кадрите на радио “Свободна Азия” показват полицейско нападение срещу протестиращи в град Mawlamyine.
Police in #Myanmar fire live ammunition into a crowd protesting against the coup d’etat. #WhatsHappeningInMyanmar #CivilDesobedienceMovement
(📹@RadioFreeAsia) pic.twitter.com/K1i3hqPsxQ— Anonymous (@YourAnonCentral) February 9, 2021
Служител на Червения кръст съобщи на Ройтерс, че трима души са ранени от гумени куршуми. Протестите продължават да излизат на улиците и в най-големия град Янгон, столицата Най Пий Тау, крайбрежния град Дауей и Мииткина в северната част на Качин, наред с други.
САЩ бяха сред онези, които настояват за връщане към демокрацията и освобождаване на цивилни лидери. Страната вече е таргетирала редица длъжностни лица и компании за санкции.
Междувременно протестиращ, който беше прострелян в главата по време на протест във вторник, остава в критично състояние. Mya Thwe Thwe Khaing беше ранен, когато полицията се опита да разпръсне протестиращите в Най Пий Тау с помощта на водни оръдия, гумени куршуми и кръгове на живо. Раната е в съответствие с такава от живи боеприпаси, твърдят правозащитни организации.
They deserve democracy. This is happening in Myanmar. pic.twitter.com/MbV5agI7rd
— Viola_ThePhu (@Phu_Pwint_Khine) February 9, 2021
Военните взеха контрола на 1 февруари след общи избори, които Националната лига за демокрация на Суу Кий спечели с убедителна победа. Въоръжените сили подкрепиха опозицията, която настоя за повторно гласуване. Тя пледира за широко разпространена измама – обвинение, отхвърлено от избирателната комисия.
Превратът беше организиран, когато трябваше да се отвори нова сесия на парламента.
Су Чжи е под домашен арест и е обвинена за притежание на незаконно внесени подслушвателни уоки-токита. Задържани са и много други служители на нейната партия.
Мианмар – основите
- Мианмар, известен също като Бирма, дълго време се смяташе за държава пария, докато беше под управлението на потискаща военна хунта от 1962 г. до 2011 г.
- През 2010 г. започна постепенна либерализация, която доведе до свободни избори през 2015 г. и създаването на правителство, ръководено от Аун Сан Су Чжи през следващата година
- Оттогава армейска операция срещу предполагаеми терористи в щата Ракхайн кара повече от половин милион мюсюлмани рохинги да избягат в съседен Бангладеш, наречена от ООН „пример за учебник за етническо прочистване“
- Аунг Сан Суу Кий и нейното правителство бяха свалени от власт на армейски преврат на 1 февруари след убедителна победа в NLD на изборите през ноември