Мигранти от Кале: Френските спасители не успяха да помогнат на потъващата лодка

0
41
Ла Манша
Снимка: Pixabay

Все повече доказателства сочат, че френските спасителни служби не са реагирали адекватно на потъналата през ноември миналата година в Ла Манша лодка с мигранти, на борда на която е имало най-малко 33 души. Само двама от пътниците са оцелели при инцидента.

Справки от спешни обаждания до френската брегова охрана, отразени от “BBC”, сочат, че на отчаяните пътници многократно е било казвано да се обадят на британските служби за спешна помощ, въпреки че те са се намирали във френски води, когато за първи път са поискали помощ. Разследване на френската полиция, достъпно за вестник „Льо Монд“, показва, че френската брегова охрана всъщност не е изпратила помощ на мястото на инцидента, въпреки изричния призив от страна на Обединеното кралство да го направи. Екип на “BBC” също получи доказателства, че друга лодка с мигранти е била препращана няколко пъти между спасителните центрове на двете държави само няколко дни преди трагедията в Ла Манша.

Една година по-късно сивите води на Ламанша все още крият много тайни. Под скалите в района на нос Кап Гри-Не вълните продължават да се блъскат бясно в скалите, а в морето се извисява тънък връх. Именно от този връх френската брегова охрана следи Ла Манша за бедстващи лодки и изпраща спасители на помощ.

Според документите, с които се е запознал екипът на “BBC”, в 01:48 ч. на 24 ноември миналата година операторите в контролната зала на Кап-Гри-Не са получили първото обаждане от претърпялата бедствие лодка с мигранти. Пасажерите били помолени да изпратят точното си местоположение от мобилните си телефони. Когато то пристигнало, около петнадесет минути по-късно, станало ясно, че лодката е позиционирана на повече от половин миля навътре във френските води. Малко след това Обединеното кралство е изпратило съобщение, в което се твърди, че сигналите на мобилните телефони на лодката я локализират във Франция.

Според документите обаче френските оператори продължили в продължение на повече от два часа да призовават бедстващите хора да се обадят на Обединеното кралство за помощ, дори когато френски патрул съобщил, че лодката все още се намира във френски води. Позовавайки се на изтеклия доклад на френската полиция, вестник „Льо Монд“ пише, че властите на Обединеното кралство са изпратили спасителен кораб на мястото на инцидента, но са помолили и Франция да изпрати своя патрулен кораб „Le Flamant“, тъй като се намира по-близо. Според доклада обаче този плавателен съд така и не е бил изпратен.

Британският отдел за разследване на морски произшествия, който води британското разследване, потвърди в междинен доклад, че някои от събитията, довели до трагедията, са се случили в британски води. В него се казва, че контролната зала в Дувър е изпратила надводни и въздушни средства на Обединеното кралство да претърсят района, в който е определено, че се намират бедстващите мигранти. Твърди се, че там нищо не е било открито.

Няма да бъдете спасени

В един от разказите на френски оператор, дежурил през фаталната нощ, отразен от “BBC”, се казва, че корабът „Le Flamant“е помогнал на друга лодка в затруднение. Вестник „Льо Монд“ обаче пише, че полицейският доклад оспорва това.

Копия от разговорите, проведени през въпросната нощ, показват, че френските оператори многократно са уверявали бедстващите мигранти, че помощта е на път, като на заден план се чува как пасажерите крещят.  В един от разговорите изглежда, че операторът дори се подиграва на обаждащия се, след като линията е прекъсната, казвайки: „О, добре, не ме чувате, няма да бъдете спасени. Краката ми са във водата,  не съм ви молил да пътувате.“

Материали, отразени в доклада, сочат също, че друга лодка, преминала близо до мястото на инцидента през нощта, е била отклонена от френските оператори, след като е предложила да се намеси и да помогне. В крайна сметка двамата оцелели са били спасени от преминаващ риболовен кораб на следващия следобед.

„Ако тези хора действително са били във френски води и ако в някакъв момент е проявена небрежност или грешка, ще има санкции,“, заяви френският министър по морските въпроси Ерве Бервил пред парламента.

Мария Томас, която работи като адвокат от Обединеното кралство и представлява единият оцелял и над десет семейства на загиналите, твърди, че от британска страна липсват навременни и подробни обяснения.

Семействата искат цялостно публично разследване с пълна прозрачност. Имаме опасения относно адекватността на операцията по издирване и спасяване, проведена при мобилизирането на сили на граничните служби на Обединеното кралство, както по отношение на използваните схеми за търсене, така и по отношение на комуникацията с хората, пътували на борда на лодката.„, коментира още Томас.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments