Не съществува частичен Шенген. Напротив. От края на март от кандидати България и Румъния ще се превърнат в членки на Шенгенското пространство. Това коментира пред „БНР“ бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
Освен това нашата страна вече ще разполага с много по-силни аргументи в своето искане за включване и със сухопътните си граници. България желае това да се случи възможно най-бързо.
Керемедчиев е на мнение, че влизането на страната ми в Шенген по суша ще съвпадне с приемането ни в Еврозоната. А това, за което претендира Австрия, не е икономическо, а по-скоро политическо. Причината е, че европейските гласоподаватели са все по-притеснени от засилващия се мигрантски натиск.
Именно това ще бъде основната тема, по която ще трябва да говорят правителствата на Стария континент. А тези от тях, които не го направят, според Керемедчиев, ще бъдат „наказани“ от избирателите.
Точно заради мигрантския натиск страните по границата като България и Румъния се намират на прицел за европейските политици, в това число и тези в Австрия. Но в същото време самият бизнес там също е много засегнат от това, че България и Румъния не са в Шенген и той също има интерес тези ограничения да отпаднат.
Керемедчиев не е привърженик на идеята да бъде оказван натиск върху австрийския бизнес. Той подчерта, че този механизъм не работи и това вече се е видяло в случая с Румъния.
Бившият зам.-министър на външните работи подчерта също така, че няма никаква опасност България да се превърне в някакъв бежански център или в гето. Той увери, че това няма да се случи практически. Причината е, че Дъблинското споразумение не работи и то няма и как да проработи.