Австралийският милиардер в областта на минната промишленост Андрю Форест обяви, че ще стартира щедър инвестиционен фонд на стойност поне 25 млрд. долара, за да помогне за възстановяването на щетите в силно пострадалата от войната Украйна. Форест и съпругата му са заделили 500 млн. долара за фонда, който според организаторите може да нарасне до 100 млрд. долара, пише „BBC“.
Инициативата, известна под името „Зелен растеж“ ще бъде насочена към инвестиции в сферата на първичната инфраструктура като енергийни и телекомуникационни мрежи. Президентът на Украйна Володимир Зеленски приветства тази стъпка.
„Ще се възползваме от факта, че това, което руснаците са унищожили, може лесно да бъде заменено с най-новата, най-модерна, зелена и цифрова инфраструктура.„, заяви Зеленски.
От фонда обявиха, че участие ще вземе и Лари Финк, председател на инвестиционния гигант „BlackRock“, като допълниха, че се надяват да получат подкрепата и на държавни инвестиционни фондове и други професионални инвеститори.
След като започна работа по инвестиционния фонд в началото на март, Форест заяви, че е обсъдил плана с редица световни лидери, сред които президентът на САЩ Джо Байдън, тогавашният министър-председател на Обединеното кралство Борис Джонсън и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Президентът Зеленски вижда в това възможност за пълна замяна на старите въглищни и ядрени електроцентрали с чисто нова зелена енергия. Този капитал ще бъде на разположение на Украйна в момента, в който руските сили бъдат изведени от нейната територия,“, коментира Форест.
Форест е натрупал богатството си след началото на бума на минното дело в Австралия. Понастоящем той е начело на гиганта в областта на желязната руда „Fortescue Metals“. През последните години обръща внимание на устойчивите технологии, обвързани с инициативи за декарбонизация на минните дейности, като се стреми да се превърне в основен производител на зелен водород.
Възстановяване на Украйна
В резултат на руската инвазия в Украйна голяма част от инфраструктурата на страната е разрушена или повредена. Неотдавнашните руски ракетни атаки бяха насочени към енергийната мрежа на Украйна, включително електроцентралите.
През юли украинският министър-председател Денис Шмихал заяви, че възстановяването на страната от войната, която е нанесла преки щети на инфраструктурата за 100 млрд. долара, ще възлезе на 750 млрд. долара.
По-рано тази седмица Русия гневно отхвърли международните призиви да плати за военните щети, нанесени в Украйна. Това стана, след като Общото събрание на ООН прие резолюция, в която се казва, че Русия трябва да понесе последствията от действията си, включително да плати обезщетения. Резолюциите на Общото събрание имат символична тежест, но нямат правомощия да наложат спазването им.
Русия обяви още, че ще направи всичко възможно, за да попречи на Запада да изземе международните й резерви с цел заплащане на компенсации.