Повече от 5 милиона души по целия свят станаха милионери през 2020 г. въпреки икономическите щети от пандемията поради COVID-19, информира “BBC”. Докато много бедни хора стават по-бедни, броят на милионерите се е увеличил с 5,2 милиона до 56,1 милиона в световен мащаб, установи изследването на Credit Suisse.
През 2020 г. повече от 1% от възрастните по света са милионери за първи път. Възстановяването на фондовите пазари и високите цени на жилищата помогнаха да се увеличи тяхното богатство. Създаването на богатство изглежда е „напълно откъснато“ от икономическите проблеми на пандемията, казват изследователите.
По-ниските лихвени проценти и програмите за държавна подкрепа доведоха до „огромен трансфер“ на богатство от публичния сектор към сектора на домакинствата, добавиха те. Това предизвика скок в спестяванията на домакинствата, което “раздува финансовите активи на домакинствата и причинява феномена дълговете на домакинствата да бъдат по-малки, отколкото биха били в противен случай”.
Броят на свръхбогатите лица с огромни нетни активи, обикновено дефинирани като тези с инвестиционни активи над 30 млн. долара, е нараснал с 24% в целия свят през 2020 г., най-бързият темп на нарастване от 2003 г. насам.
Credit Suisse заяви, че общият брой на милионерите може да е по-голям от оценките на други организации, тъй като включва както инвестируеми, така и неинвестируеми активи, като обитавани от собственици домове.
Антъни Шоррокс, икономист и автор на доклада за глобалното богатство, заяви, че пандемията е имала „остро краткосрочно въздействие върху световните пазари“, но добави, че това е „до голяма степен до края на юни 2020 г.“. Той беше категоричен:
“Глобалното богатство не само се запази стабилно пред подобни сътресения, но всъщност бързо се увеличи през втората половина на годината.”
Разликите в богатството между възрастните обаче се увеличиха през 2020 г. и Шоррок обясни, че ако увеличението на цените на активите, като например повишаване на цените на жилищата, бъде премахнато от анализа, „тогава глобалното богатство на домакинствата може да е спаднало“. Той каза:
“В по-ниските обхвати на богатството, където финансовите активи са по-малко разпространени, богатството има тенденция да стои неподвижно или, в много случаи, да регресира.”
“Някои от основните фактори могат да се коригират с течение на времето. Например лихвените проценти ще започнат да се покачват отново в даден момент и това ще потисне цените на активите.”
Общото глобално богатство е нараснало със 7,4%, се казва в доклада.
От началото на 21-ви век броят на хората с богатство между 10 000 и 100 000 долара се е увеличил повече от три пъти от 507 милиона през 2000 г. на 1,7 милиарда в средата на 2020 година.
Те казаха, че увеличението отразява „нарастващия просперитет на развиващите се икономики, особено Китай, и разширяването на средната класа в развиващия се свят“. Нанет Хехлер-Файдхербе, главен инвестиционен директор в Credit Suisse, заяви:
“Не може да се отрекат действията, предприети от правителствата и централните банки за организиране на масивни програми за трансфер на доходи в подкрепа на лицата и бизнеса, най-неблагоприятно засегнати от пандемията, и чрез намаляване лихвените проценти, успешно предотвратиха мащабна глобална криза.”
Тя коментира:
“Намаляването на лихвените проценти от централните банки вероятно е оказало най-голямо влияние. Това е основна причина, поради която цените на акциите и цените на жилищата процъфтяват и те се превеждат директно в нашите оценки на богатството на домакинството.”
Но тя добави, че тези интервенции „са дошли с голяма цена“.
“Публичният дълг спрямо БВП се е увеличил в целия свят с 20 процентни пункта или повече в много страни.
„Щедрите плащания от публичния сектор на домакинствата означават, че разполагаемият доход на домакинството е относително стабилен и дори се е увеличил в някои страни.“
Хехлер-Файдхербе каза, че основната причина, поради която цените на акциите и цените на жилищата процъфтяват, се дължи на понижаването на лихвените проценти от банките, което, добави тя, преведе “директно в нашите оценки на богатството на домакинствата”.