Минималната заплата става 1077 лева: Ще се отрази ли на стандарта на живот?

Какво означава това за бизнеса и синдикатите в контекста на новите европейски директиви?

1
215
Пари, заплата
Пари. Снимка: Искра.бг, Архив

Минималната работна заплата в България ще се увеличи с 15,4% от началото на 2024 г., достигайки 1077 лева. Това е съгласно Кодекса на труда, който изисква минималната заплата да бъде 50% от средната за страната. Тази промяна предизвиква различни реакции сред бизнеса и синдикатите.

Бизнесът: Намаляване на разликата в квалификациите

Работодателите вече нееднократно заявиха, че формулата за изчисление на минималната работна заплата е грешна. Според тях увеличаването ѝ до 1077 лв. ще доведе до намаляване на разликата в заплащането между различните квалификации на труда. Това може да обезкуражи служителите с по-висока квалификация, които няма да получат съответната компенсация за техните умения и опит.

Синдикатите: Увеличението трябва да е по-голямо

От страна на синдикатите обаче, настояванията са за още по-голямо увеличение на минималната заплата. Според тях това е необходимо, за да се осигури по-добър стандарт на живот за най-ниско платените работници и да се намали неравенството в доходите.

Европейска директива за адекватните минимални работни заплати

До 15 ноември България трябва да приложи изискванията на директивата на Европейския съюз за адекватните минимални работни заплати. Тази директива цели да подобри стандартите за живот в държавите членки и да осигури минимални заплати, които отразяват икономическата ситуация във всяка страна.

Допълнителни средства за министерствата

Също така се очаква Министерският съвет да отпусне допълнителни средства за пет министерства, включително МВР, правосъдното министерство, министерството на иновациите и растежа, здравеопазването и икономиката. Тези средства ще бъдат използвани за покриване на различни разходи и подобряване на техните дейности.

Служителите на МВР излизат на протест заради заплатите

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments