Планираното увеличение на полицейските заплати от 1 януари 2021 г. е 10%. Това заяви министърът на финансите Кирил Ананиев за „БНР“ като така попари надеждите им за 30% увеличение. Припомняме, че служителите започнаха протестни действия в различни градове у нас.
Министър Ананиев посочи, че за първи път има голям приоритет – да се формират бюджетните взаимоотношения между държавата и общините.
„Със 732 млн. лева се увеличават всички видове взаимоотношения – за делегираните от държавата дейности, за изравнителната субсидия, за капиталовата субсидия.“
Ананиев отговори на критиката на много експерти, че има популизъм и предизборни обещания като заяви, че нямало такова нещо и се предвиждал буфер в Бюджет 2021 г.
„Бюджетите на всички министерства и ведомства ще се финансират до декември с 95% от ресурса, а 5% буфер ще се използва за форсмажорни обстоятелства в системата на здравеопазването. Ако тези 5%, или 640 млн. лева, не се похарчат, те ще помогнат да не се надхвърли предвиденият дефицит от 3,9%. От тези 3,9% близо 2,5% са свързани с COVID мерките“, обясни той и обеща, че хората и бизнесът няма да бъдат изоставени.
„Мерките в подкрепа на бизнеса ще продължат да действат и през следващата година – намалената ставка на ДДС за определени стоки и услуги, мярката 60/40, подкрепата за артистите и туроператорите, програмите на Министерството на икономиката за малкия и средния бизнес, операциите на ББР.“
Министърът отчете, че в края на периода ще бъдем с дефицит в рамките на 28,2% от БВП, което е далече от Маастрихтския критерий от 60%. През 2019 г. средният дефицит на държавите в Европейския съюз е 77%, а на тези от еврозоната – 84%. Данните са отпреди COVID кризата, уточни Ананиев.
По-рано днес икономистът от Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов коментира, че в Бюджет 2021 г. не се акцентира достатъчно върху ефективността на харчовете и на постигането на определени цели на политиката. Вместо да се търси целенасочен ефект и да се борят проблемите, се тръгва по лесния начин – по 50 лева за пенсии, семейни помощи за деца за всички и подобни. Действия, които много други анализатори виждат като предизборен ход и опит на управляващите да привлекат гласоподаватели на своя страна.