Успехите на Олимпийските игри в Токио се дължат единствено на състезателите, техните треньори и отчасти на федерациите. Работата на спортния министър е да помага на спорта, но отговорността е негова, само когато има провал. Това заяви министърът на младежта и спорта Андрей Кузманов по „БНТ“.
Той коментира постиженията на българските олимпийци, които извоюваха 6 медала на най-големия спортен форум в японската столица – титли за Ивет Горанова (карате), Стойка Кръстева (бокс) и ансамбъла по художествена гимнастика, сребро на Антоанета Костадинова (спортна стрелба) и бронзови отличия за Тайбе Юсеин и Евелина Николова в борбата.
„Не ме изненада духът на нашите състезатели. Отидохме с малка група спортисти, които са бойци. Доказаха се и накараха България да се гордее с тях. Това е най-успешното ни представяне от Игрите в Сидни“, заяви министър Кузманов и добави, че е смятал, че ще заложим на опитните олимпийци, но е останал впечатлен и от представянето на младите ни атлети.
Спортният министър подчерта, че Олимпийските игри в Токио са били не само физическо, но и психологическо изпитание.
„В Токио пролича характерът на спортистите. Мерките бяха драконовски, а гледката с празните трибуни беше потискаща и зловеща. Имах щастието да бъда 2 дни там по покана на министъра на образованието, културата, спорта, науката и технологиите на Япония Коичи Хагиуда. Посетих няколко състезания, сред които и финала на 10 м въздушен пистолет, когато Антоанета Костадинова завоюва сребърното отличие, и духа у състезателите и треньорите го имаше“, изтъкна министър Кузманов.
Той допълни, че представянето на българските състезатели в Токио е доказало, че не всичко е пари в спорта.
„Сега трябва да направим всичко възможно да използваме вълната от успехите на нашите спортисти, за да може децата да последват техния пример и да се запалят към спорта, а не да стоят вкъщи пред компютрите и телевизорите“, каза още Андрей Кузманов.
Министърът сподели, че се разработва план за стимулиране на треньорите при подрастващите.
„Не трябва да се пренебрегва трудът на тези хора. Навремето те обиколяха училищата и търсеха таланти в различните спортове. Сега това нещо липсва. Надявам се, че този план ще успее да се реализира и нещата ще се променят“, категоричен е Кузманов. Той подчерта, че часовете по физическо възпитание трябва да се използват пълноценно.