През последните седмици е била отчетена тенденция за увеличаване на случаите, регистрирани с позитивен тест за COVID-19. Това стана ясно на редовния брифинг на НОЩ. Министърът на здравеопазването професор Костадин Ангелов обясни, че благодарение на мерките в страната, успяват да се запазят устойчивите места по заболеваемост в Европа. Той допълни:
„Мерките в нашата страна са изключително либерални. Благодарение на тях постигаме резултатите като темп на заболеваемост и смъртност сравнени с нивата в Европейския съюз.”
За последната седмица потвърдените случаи са 5708, а излекуваните 3659. В лечебните заведения заетостта е 35% за неусложнени пациенти, а за интензивни пациенти е 38%. Има ръст на заболелите в болничните заведения в Блгагоевград, Варна, Габрово, Пазарджик, София област, Силистра, Хасково и Шумен. Здравният министър уточни, че през последната седмица се наблюдавало неприятни реакции по отношение на мерките. Той се възмути:
„Когато в резултат на увеличаване на инфектираните затягаме мерките, се говори, че пречим на икономиката. Когато решим да разхлабим мерките заради намалелия брой на заразените – се твърди, че нас не ни е грижа. Единствено по този начин, последователно, можем да извоюваме победата над този вирус. Считам, че до момента сме били прави.”
Министър Ангелов обясни, че заболеваемостта сравнение с миналата седмица на база на 100 000 души население, се е увеличила с 32%. Смъртността е нараснала с 4%. Председателят на Националния оперативен щаб професор Венцислав Мутафчийски коментира, че в болничните заведения се наблюдава 15% увеличение в сравнените с миналата седмица. Главният държавен здравен инспектор доцент Ангел Кунчев обяви, че сме на 26 място сред 27-те страни в Евросъюза. Той уточни:
„Най-високи нива са регистрирани в Португалия и Испания, а най-ниски в България и Гърция”.
Доцент Кунчев каза, че към момента в страната има 12 области в червената зона, а четири са в жълтата. Той разясни, че до този момент няма данни за реваксиниран човек, който да е дал положителна проба за COVID-19. Според неговите думи постигането на имунитет става не по-рано от десетия ден след оставянето на втората доза ваксина. Министър Ангелов допълни, че това което се случва в Европа и България е началото на трета вълна. Той обясни:
„Винаги съм предпазлив по отношение на категорични отговори. Защото от самото начало коронавирусът опроверга голяма част от нашите отговори. Има организация до края на февруари, не по-късно от пети март, да сме готови с трета фаза на ваксинационния план. Фаза четири може да започне в началото на март.“
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев уточни, че децата в детските градини и учениците от първи до четвърти клас учат присъствено от 4 януари. По думите му в момента 650 хиляди деца и ученици са в училище и няма как това да не допринесе разпространението на вируса. Той потвърди, че колкото са по-малки децата, толкова по-малко го пренасят. Вълчев подчерта:
„Проблемът не е толкова в децата, колкото в класната стая като среда. Нашето желание е да има максимум присъствено обучение, но доколкото позволява ситуацията и не застрашаваме здравето на голям брой деца, учители и родители.“