Финансовото министерство е длъжно да внесе предложение за бюджет за предстоящата година, обяви министър Валери Белчев в рубриката „Властта говори! Открито“ във Facebook. Той коментира и критиките, че повереното му министерство е предложило Бюджет 2022 г., а не е изчакало новият кабинет да си направи разчети и да го предложи.
„Това, че няма редовно правителство, не значи, че финансовото министерство ще спре да работи. Законът изисква Министерството на финансите да внесе бюджет. Длъжни сме да внесем бюджет. Отговорност на политическите партии е да решат, какво ще направят с него“, обясни Белчев.
Ресорният министър изтъкна, че все още не са приключили преговорите за съставяне на правителството. Според Белчев нямат „правото да ги“ чакат. Той обаче допълни, че е бил прегледан списъкът на договореното между партиите и финансовото министерство е включило тези договорки в проектобюджета.
Министър Белчев заяви, че предвиждат минималната работна заплата за следващата година да стане 710 лева, като това засяга заплащането на около 700 000 граждани. По думите му, ако минималната работна заплата се вдигне прекалено много, рискуваме да фалираме много фирми.
„Повишаването на минималната работна заплата е въпрос на възможности и бизнес среда. Не сме в планирана икономика. Колкото повече се вдигат цените, толкова повече трябва да се вдигат и заплатите. Всичко е свързано. Не мога да отида в едно предприятие и да кажа колко да плащат. Трябва да се погрижим бизнес климатът да бъде добър, а останалото са взаимоотношения между работодатели и служители. Данъци не предвиждаме да се вдигат. Те се определят от Народното събрание, но в настоящия план н е предвиждаме увеличение на данъците“, коментира Белчев и добави:
„Предвиждаме повишение на заплатите с 5% на всички служители в държавната администрация. Много ми се иска хората да получат по-високи минимални работни заплати, но нашият пазар още не е готов да ги поеме. Диференцирана минимална работна заплата по региони би разбъркала системата много сериозно. Има смисъл от такова нещо, но процесът за подготовка на такава реформа би отнел много време.“
„Да раждаш деца не е бизнес. Ние правим някаква помощ в рамките на разумното. Правим огромна крачка напред с предложението, което правим. Правим каквото можем. Увеличаваме с 20% надбавките, както и помощите за дете във втората година от майчинството.“
Финансовият министър посочи, че мислят активно по темата за овладяване на повишението на цените на газа и тока. Той разкри, че през идните месеци не се предвижда локдаун.