Ако смяната на правителството не ставаше на 15 септември, а 2-3 месеца по-рано или по-късно, вероятно щях да бъда заедно с Кирил Петков и Асен Василев. Поетият ангажимент към образователното министерство е важен, заяви служебният просветен министър проф. Николай Денков.
Той определи като некоректно поведение това да се остави системата, която се подготвя от последните 3 месеца по най-различни начини. Осъществява се доста сериозен и труден механизъм, при който да може отблизо да се наблюдава какво се случва във всяко едно училище. Не би било редно в тази предизвикателна ситуация тепърва да се постави нов човек, който не познава методиката на работа, при положение, че тепърва да се прави опит да бъде подкарана.
Проф. Денков разказа още пред „БНТ“, че се познава с бившите служебни министри от години. По време на работата си в последния кабинет те са доказали, че искат и могат да осъществят промяната и „тяхната смелост да влязат надълбоко в корупционните схеми“ е достойна за възхищение.
Просветният министър е наясно с казаното от харвардските възпитаници, които наскоро обявиха, че с десни средства биха могли да се направят леви политики. Твърденията им вече бяха приложени на практика, което доказва, че е напълно възможно.
„Ако спреш кражбите, ако имаш правилните хора, които да събират данъците, митата и т. н. – ти имаш средства, за да подкрепиш образование, пенсионери, наука“, категоричен е Николай Денков.
Минимизирането на следващата COVID вълна и отражението й върху образованието и затварянето на училищата проф. Денков намира за най-приоритетната си задача. Новият механизъм, който вече бе приложен на 15 септември, крие определени рискове, но акцентът му е да запази за максималното възможно време отворени училищните сгради.
В случай, че някой ученик се разболее, ще бъде карантинирана цялата паралелка. Решението дали едно учебно звено ще премине към ротационно присъствено или изцяло дистанционно обучение, ще трябва да бъде взето от директорите.
Редно е, допълни още просветният министър, родителите също да проявят отговорност и да следят здравословното състояние на децата си. Ако се наблюдава някаква изразено симптоматика, трябва да бъдат взети нужните мерки и подрастващите да си останат вкъщи.
Към момента обстановката е спокойна, 35% от учителите са с поставена ваксина, с първа игла са 3 на 100 от тях. 20% пък са се срещали и справили с коронавирусната инфекция. Следва да се направи заключението, че има покритие на малко над половината от учителите.