Нужно е време, за да се приложат зелените сертификати в училищата. Те трябва да се изискват при педагогическия и непедагогическия персонал с цел да се ваксинират преподавателите. Такова условие за учениците категорично няма да има. Това заяви пред „БНТ“ служебният министър на образованието Николай Денков.
Той поясни, че е предложен гратисен период от месец с идеята системата да се подготви и учителите да бъдат имунизирани. До момента на ваксинация са се подложили 36 на 100 от преподавателите.
Онази част от педагозите, които отказват да го сторят, ще бъдат тествани за коронавирус всяка седмица, допълни министърът.
Денков даде да се разбере, че разминавания със здравното министерство по наложащите въпроси с COVID кризата няма. Нужно е да се обсъдят някои детайли по отношение на прилаганите способи за превенция и контрол на разпространение на заразата.
Предложението на просветното, както и на здравното министерство, е „при повишаване на заболеваемостта на 750 на 100 000 население, да се затварят изцяло училищата, т.е. да се минава към обучение от разстояние“.
Денков отбеляза, че държи решенията, които ще бъдат вземани във връзка с образователната система, да са базирани на ниво община, а не област.
Карантираните ученици до момента са 1,35%, което определено е спад за последните дни. Най-много болни има във Видин, а най-малко в Кърджали, където разликата е близо десет пъти. При учителите броят на заразените отново е най-голям във Видин. Най-ниски са числата на COVID болните в Плевен.
Обсъжда се на ротация да се минава при над 500 заболели, или между 500 или 750, а над 750 – в дистанционно обучение на ниво община.
Желателно е университетите да имат свобода на действие, въпреки че, смята министър Николай Денков, хубаво е онези висши училища, които са в тъмночервената зона, да минат на онлайн обучение.