Ситуацията с коронавируса у нас е изключително сериозна и напрегната. Нараства броят на новите случаи и леглата в интензивните отделения се запълват бързо. Въпреки особеността на положението на този етап не се налага въвеждането на вечерен час и тотален локдаун. Това каза пред „БНТ“ служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров.
Той обърна внимание и на недоволството от страна на частните танцови и езикови школи, които са притеснени, че едно ново затваряне би довело до фалит.
Кацаров смята, че е нужно да се положат повече усилия, тъй като всички сфери са изправени пред предизвикателства – трудности има и за хората в туристическия сектор, и за тези в образователната сфера.
Правителството се старае да реагира адекватно и ограниченията, които предприема, да са щадящи. Те със сигурност не са нито прибързани, нито пък закъснели, убеден е министърът.
По негови думи в страната има разкрити близо 100 COVID зони, сключили договор с Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/. Всяка от тях може да изписва лекарствени средства. Отделно всички болнични заведения приемат пациенти, заразени с вируса, допълни още Кацаров.
Според него постъпването в лечебно звено само по себе си не е решение, тъй като има данни, сочещи, че всеки 7-ми човек, който е хоспитализиран, е починал. Фактите идват да затвърдят сериозността на коронавирусната инфекция. Тя е опасно заболяване и не бива да се подценява. Единствената възможност за превенция е ваксинацията, изтъкна д-р Кацаров.
Около 1400 лева е клиничната пътека, по която се лекуват болните от заразата. Всяко медицинско заведение бива допълнително финансирано всеки месец. Цената е осреднена и бива определяна от НЗОК и Българския лекарски съюз /БЛС/. Има случаи, в които разходите са повече, и други, в които те са значително по-малко, уточни в заключение министърът на здравеопазването.