Министър Мария Павлова: Арбитражите оказват сериозно въздействие върху развитието на бизнеса

Павлова обясни, че в момента се работи по промени в Закона за съдебната власт, Гражданския процесуален кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс

0
14
Мария Павлова по време на събитието за Арбитражите
Мария Павлова по време на събитието. Снимка: МП

„Арбитражите са израз на съвременното разбиране за бързо и доброволно разрешаване на споровете и оказват сериозно въздействие и върху развитието на бизнеса.“

Това заяви министърът на правосъдието Мария Павлова по време на Международна конференция „Юридически аспекти на дигитализацията на дейността на институционните арбитражи и на арбитражното производство“. Събитието е организирано съвместно от Българската търговско – промишлена БТПП палата и Арбитражния съд при нея.

Павлова обясни, че в момента се работи по промени в Закона за съдебната власт, Гражданския процесуален кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс, които да подобрят нормативната база и да я съобразят с развитието на технологиите. По думите й Министерството на правосъдието поддържа и регистър, който ще има ключова роля при приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица. Подготвят се също и промени в Административнопроцесуалния кодекс, с които да бъдат въведени конкретни задължения за водене и обмен на електронни преписки в рамките на администрацията и при обжалване на нейните актове.

По отношение на регулацията на европейско ниво Павлова спомена приетите като регламенти Акт за изкуствения интелект от 2024 г. , MiCA за пазарите на криптоактиви от 2023 г. и Акт за цифровите услуги от 2022 г., във връзка с които правителството подготвя законодателни инициативи за прилагането им.

„Разпространението на интелигентни технологии, които са насочени към повишаване на ефективността и качеството на арбитражите, несъмнено ще създаде нова реалност и се очаква да доведе до икономия на време и разходи. Но наред с позитивите, революционното технологично развитие с все по-бързо темпо изключва „човешкия фактор“ и тук стои въпросът съблюдаваме ли достатъчно основните човешки права“, каза правосъдният министър.

Председателят на УС на БТПП Цветан Симеонов, заяви, че ще се положат всички усилия, за да се въведе ред в арбитражните институции в България, така че те да не подават негативни сигнали и да са в крак с най-новите тенденции.

Южното Черноморие кипи от паламуд: Рибарите влизат в морето въпреки лошото време

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments