„Няма да позволя тази разруха. До последния си ден тук няма да го разреша.“
Това обяви по повод случващото се в Тютюневия град в Пловдив министърът на културата проф. Велислав Минеков. Той направи обещанието си по време на пресконференция в галерия „Средец“ на Министерството на културата, в която участваха още зам.-министрите проф. Борислава Танева и доц. д-р Пламен Славов.
Министър Минеков коментира важната тема от снощи, когато по спешност пътува до Тютюневия град. По думите му случващото се с тютюневите складове в града под тепетата е тенденция, която продължава с години. А собствениците на подобни сгради трябва да знаят, че поемат рискове в инвестицията и трябва да следват всички препоръки на Националния институт за недвижимото културно наследство /НИНКН/, както и на закона.
Ресорният министър показа писмото си до вътрешния си колега Иван Демерджиев и сподели, че там е посочено точно какво се е случило, че има незаконни действия и го моли за съдействие, както и за съдействие от страна на пловдивската полиция.
„Това нещо ще бъде спряно. Аз ще спра абсолютно всякакви действия по отношение на разрухата там, независимо къде и как. Това няма да се случи до последния ми ден“, увери министърът и заяви, че срутването е спряно.
„Бедата е, че се опитаха да срутят голяма част от сградата и фасадата. Ще трябва да я възстановят“, категоричен бе проф. Минеков.
По думите му НИНКН е така направен, че да не работи, за да се защитят интересите на собствениците с цел корупция от местен характер. Допълни, че пробивите основно се дължат на общуването с общински съветници и кметове, на невъзможността в някои характеристики на действащия закон да опазваме наследството си така, както е, на невъзможността да поискаме отговорност от тези, които разрушават.
„Свидетели сте на тази разруха не само в Пловдив, видели сте го и в София. Да сте чули за наказани, да сте чули за осъдени, да сте чули за отнета имот?“, попита риторично министър Минеков.
Той посочи, че в предходния парламент така и не са извършени промени в ЗКН. „Сега отиват на избори. Питайте ги всички партии: „Ще направите ли промени в Закона за културното наследство /ЗКН/, ще увеличите ли бюджета на Министерството….“, апелира министър Минеков, като припомни, че води битката за промени в Закона за културното наследство от 2009 година и че по времето на предните две служебни правителства бяха инициирани промени в закона.
„Ако поне част от тях бяха приети, днес ситуацията в Пловдив нямаше да бъде същата“, коментира министърът и добави, че нищо от тези предложения не е стигнало до комисия и до Народното събрание.
„Ако имаше някакъв шанс за тази малка промяна, днес тази разруха нямаше да се случва“, каза проф. Минеков и подчерта, че за предлаганите промени е получил подкрепа и от генералния директор на ЮНЕСКО, но въпреки това няма промяна в закона.
„Създадена е наново инициатива за законодателни промени и в ден първи на следващото Народно събрание с хората от инициативата ще представим предложенията в комисията за незабавни действия“, съобщи още министър Минеков.
Инициативата включва предложения за промени в няколко закона, сред които този за културното наследство, за закрила и развитие на културата, включително Фонд „Култура“, за авторското право, за радиото и телевизията. Във връзка с подготвяните промени в ЗКН проф. Минеков отправи покана към гражданите, представителите на медиите от Пловдив, както и кандидатите за народни представители в следващия парламент, на дискусия за културното наследство в Пловдив днес в 17:00 ч. Министър Минеков посочи, че ще бъде на страната на жителите на града, които държат да запазят културно-историческото наследство.
По отношение на бюджета за култура министър Минеков припомни с колко трудности през миналата година е издействал увеличение, което след това е било намалено. Сега усилията да бъдат осигурени достойни средства за културата и за работещите в тази сфера започват наново.
Тази година е и нулева за българската археология, заяви министърът.
„Най-смелите археолози започнаха работа, очаквайки, че ще получат финансиране, но масово археолозите не започнаха работа. Не е извършено допълнителна консервиране на обектите. Трагедията там е пълна“, добави той.
В консервация и реставрация бюджетът стои недокоснат, каза още проф. Минеков.
„И любимата ми графа в бюджета – капиталови разходи, от 55 милиона лева, пише нула процента разходи“, добави той.
„Не знам дали разбирате каква щета е това. И в същото време съм се запътил към министъра на финансите, за да искам увеличение на бюджета. След като в края на годината е много възможно да върнем обратно 50 или 60 милиона лева като изгорели във въздуха. Това е абсурдна ситуация. Това е пълен абсурд“, каза той. По думите му такава безобразие никога не е имало в Министерството.
„Този бюджет е свършвал някъде в края на октомври или ноември, искани са допълнителни средства. А ние ще върнем пари – това не е било в последните 30 години“, добави още проф. Минеков.