Министър Найден Тодоров: Темата за културната дипломация е изключително важна

Това каза той по време на международната конференция на тема „Културната дипломация и Балканите: постижения и предизвикателства в съвременната епоха“

0
48
Участниците в международната конференция
Участниците в международната конференция. Снимка: БАН

Институтът за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките /БАН/ с подкрепата на Министерство на културата и в институционално партньорство с Държавен културен институт към министъра на външните работи и Национална галерия организира международна конференция на тема „Културната дипломация и Балканите: постижения и предизвикателства в съвременната епоха“. Тя се проведе на 23 октомври в панорамната зала на Националната галерия – Квадрат 500. Събитието се реализира в рамките на проект „Културната дипломация на Балканите през XX и XXI век: постижения, проблеми, предизвикателства за бъдещето“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на Министерство на образованието и науката на Република България.

”Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях е повишаването на собствената ни култура. С повече култура гарантираме по-малко конфликти.”

Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който се включи в официалното откриване на Конференция.

“Културата е да приемем различните, да можем да работим, да живеем и да вървим напред заедно с тях. Когато можем това, тогава дипломацията ще бъде винаги успешна“, отбеляза министър Тодоров.

“Всеки един от нас обикновено си представя мястото, на което се намира, за центъра на света. Това донякъде е нормално, но в същото време, поради концепцията за кълбото, всички са равно отдалечени от центъра. Действително, държавните граници са в известен смисъл изкуствени, тъй като изкуството и културата не боравят с тях. Те са единствените пространства, където ние можем да взаимодействаме, да водим диалог, дори да не сме съгласни“, каза д-р Александра Миланова – научен координатор на Института за балканистика с Център по тракология към БАН.

Заместник-министърът на външните работи Невяна Митева приветства провеждането на конференцията от името на служебния министър на външните работи Иван Кондов.

“Културното многообразие и общуване в европейски и глобален план укрепват многостранното сътрудничество за утвърждаване на общочовешките ценности и блага в противовес на конкуренцията и съперничеството, заплахите от дезинформация, фалшивата пропаганда, зловредните хибридни действия, икономическото неравенство и климатичните промени”, акцентира Невяна Митева.

Конференцията събра участници от четири континента, изтъкнати лектори, специалисти по темата, сред които директорът на Европейската мрежа на националните културни институти, генералният секретар на Глобалната мрежа за публична дипломация, генералният директор на Центъра за африкански изкуства и цивилизация към Министерството на изкуствата, културата и креативната икономика на Федерална република Нигерия, представители на академичната общност и културния сектор.

„Тренд“: Формулата за 51 Народно събрание е 7+2

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments