Министър Пулев: Служебният кабинет осигури 16 млрд. лева по 9 одобрени европейски програми

0
53
Министър Александър Пулев в Шумен
Министър Александър Пулев в Шумен. Снимка: МИР

Одобреният ресурс от Европейската комисия /ЕК/ в мандата на служебното правителство се равнява на 16 млрд. лева по девет европейски програми, отчете министърът на иновациите и растежа Александър Пулев по време на мобилна приемна в Шумен с областния управител проф. Христо Христов и представители на бизнеса от региона. Той изтъкна, че когато са влезли в управлението не е имало одобрени програми. Приблизително 30 на сто от одобрения ресурс – 2 програми за близо 5 милиарда лева – ще се управлява по линия на Министерството на иновациите и растежа /МИР/.

За рекордно кратък срок са одобрени и двете нови европрограми по линия на МИР, на обща стойност над 5 млрд. лева, коментира още ресорният министър.

„Това е новата програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ /ПКИП/ с бюджет 3 млрд. лева – изпратена на 16 август и одобрена на 3 октомври. Изцяло новата за България Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ) с бюджет от 2,14 млрд. лева, която бе изпратена на 26 октомври и одобрена на 5 декември. Това е нашето наследство към редовният кабинет.“, подчерта министърът.

По думите му Планът за възстановяване /ПВУ/ е отворен и работи.

„Само по линия на МИР към малките и средни предприятия ще бъдат обявени 4 процедури за 600 млн. лева до края на годината. 2 от тях – „Технологична модернизация“ и „ИКТ решения и киберсигурност“, са вече отворени. В понеделник ще бъде обявена за обществено обсъждане и процедурата за „ВЕИ и батерии за локално съхранение на енергия“ – с бюджет от 200 млн. лева.“, допълни главен директор на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към МИР Илияна Илиева.

След приключилото на 2 декември обществено обсъждане по четвъртата процедура от ПВУ – за развойни дейности и интелектуална собственост за 120 млн. лв., се очаква и нейното стартиране. Пулев бе категоричен, че около Коледа МИР ще обяви списъците на всички фирми, които ще получат финансиране по първата отворена процедура от ПВУ. Той допълни, че вече е завършена първата фаза на оценката на всички подадени проектни предложения и към финалната фаза продължават над 2000 от тях.

Началникът на кабинета на министъра Красимир Якимов посочи, че Област Шумен е шампион в Североизточна България по интерес към първата отворена процедура от Плана за „Технологична модернизация“. Той съобщи, че 60 проектни предложения за почти 14 млн. лева са подадени от областта по първата отворена процедура по нея. По думите му общият брой на сключени договори по цялата Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (2014-2020 г.) в област Шумен е 97 броя за над 37 млн. лева, като 75 от тях вече са приключили.

Относно безвъзмездната финансова помощ, отпусната за преодоляване на COVID последствията, също по линия на МИР, в област Шумен са близо 500 договори за над 11 млн. лв., допълни Якимов и изтъкна, че над 99% от регистрираните компании в Областта са микро- малки и средни и могат да кандидатстват по всички процедури от ПВУ. Началникът на кабинета обяви още, че в Област Шумен, също по линия на МИР, Българската агенция за инвестиции е в процес на сертифициране на един инвестиционен проект, който ще разкрие нови работни места в следващите 1 до 2 години.

„През годините са сертифицирани 14 проекта в областта за инвестиции за над 1 млрд. лв., които са създали близо 1200 работни места. През ББР са подкрепени малко над 100 компании при регистрирани в областта над 6500. Това е една незначителна част от фирмите тук.“, каза Якимов.

До 19 декември ще продължи кандидатстването по втората отворена процедура от ПВУ за „ИКТ решения и киберсигурност“.

„Интересът към програмите е огромен. 9 дни преди края на втората мярка са подадени над 5000 проектни предложения за над 98 млн. лева.“, каза тя.

Бюджетът на процедурата е 30,6 млн. лева. По нея фирми могат да получат финансиране за изработка на онлайн магазини, сайтове, мобилни приложения, киберсигурност и др.

По думите на Илиева МИР разполага и със значителен финансов ресурс и за големите компании, по който те могат да кандидатстват в сътрудничество с малки и средни фирми. Тя съобщи, че е подписано вече и споразумението с Европейския инвестиционен фонд. По него е осигурен нов ресурс от 360 млн. лв., под формата на дялови инструменти, с който ще се подкрепят родните предприемачи.

Министър Пулев допълни че и ББР разработва нови инструменти за подкрепа на българските предприятия в структуроопределящи сектори, както и за компенсиране на регионалните дисбаланси.

Министърът посети и Индустриалния парк край града, където беше обсъдено бъдещото развитие на зоната.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments