Има свиване на потреблението на природен газ. Това обяви пред „БНТ“ служебният министър на енергетиката Росен Христов. Той обясни, че позицията на България е, че ако се налага таван на цената на синьото гориво, то той трябва да е за всички сектори. Ако се направи само частично, мярката нямало да има ефект и щяла допълнително да изкриви пазара. А в същото време в Европа имало достатъчно природен газ.
Росен Христов е категоричен, че не би трябвало цената на синьото гориво да се повишава. Освен това през последните седмици вече било факт и трайното намаление на цените на TTF борсата. Това показвало, че щом Европейската комисия /ЕК/ предприема мерки и цената пада надолу, това означава, че стойностите са изкуствено увеличени.
Министърът обясни също така, че в бюджета са предвидени средства за отстъпката от 0.25 лева на литър за домакинствата и затова мярката щяла да продължи да действа. Но той не се ангажира докога това ще е факт. Той посочи също така, че не може да се очаква, че горивата ще струват толкова колкото са били преди кризата. Но било реално цените да се понижат с 20-25%.
Христов разясни също така, че е вярно, че България произвежда и изнася електрическа енергия, но в същото време цената е обвързана с европейския пазар и именно поради тази причина няма как да бъде по-ниска. Именно поради тази причина се изготвяли механизми за компенсация на потребителите и това е т.нар. регулиран пазар, където цената е фиксирана. За индустрията към в момента има компенсации и се разработва и проектозакон по този въпрос.
Изискването на Еврокомисията било помощта да бъде еднаква за всички. А що се отнася до искането на бизнеса за дългосрочни договори за електроенергия, то регулацията не позволявала това да се случи. Но в същото време още докато бил на поста министър, ведомството щяло да предложи схема, по която това да стане възможно.
Той говори и за предложението за въвеждане на двойна тарифа за тока, като поясни, че по-скъпо електричество щели да плащат големите консуматори. Така щяло да има един праг, за който цената щяла да бъде субсидирана. Над него токът щял да бъде на друга тарифа. А прагът щял да бъде сметнат при нормална консумация и 20-30% над нея.