Ще бъде направено цялостно планиране на строителството на магистрали у нас. Това ще се случи до месец, разкри регионалният министър арх. Иван Шишков за „БНР“. Той е категоричен, че държавата не може да строи магистрали на парче, не може да не е наясно и да няма никаква концепция – нито като проекти, нито като време, в което трябва да се направят.
„Образно казано една община си има Общ устройствен план, а пътищата си нямат план“, обясни министър Шишков и сподели идеята си да започне подобна концепция, въпреки че тя няма да е изпълнима в рамките на един политически мандат от 4 години, но ще даде посоката за работа и визията занапред.
Архитект Шишков съобщи още, че няма да има таван от 15% за индексацията по строителните договори, защото този праг отдавна е надвишен. Проблемът не е свързан само с работата на МРРБ, а и с договори между общини и строителни фирми, както и за проектите с европейски средства, уточни регионалният министър. До края на седмицата Методиката за индексиране се очаква да бъде публикувана за обществено обсъждане. Така ще има яснота за механизма на индексиране и ще могат да бъдат дофинансирани вече започнати строителни дейности.
Министър Шишков заяви, че ще бъде платено и дължимото за извършеното строителство по големите инфраструктурни обекти – лот 1, 2 и 3 на АМ „Хемус“ и за пътя Видин-Ботевград. Средствата ще са от преструктуриране на бюджета на АПИ от предвидените суми за основни ремонти.
„Това ще е глътка въздух за фирмите и ще е спасение като срокове, за да могат да продължат да работят и да не се загуби това, което е изпълнено до този момент“, коментира арх. Шишков. За лотовете, където е установено, че има незаконно строителство, предложението ще е да се направят промени в закона, така че незаконните строежи, извършени от държавата и със съгласието на държавата през 2020 година, да бъдат обявени за търпими и частично да бъдат узаконени, за да може да продължи строителството по тях. Като пример регионалният министър посочи лот 4 и 5 на АМ „Хемус“ и някои основни ремонти на пътища, извършвани по договори за текущ ремонт.
До края на седмицата ще бъдат публикувани за обществено обсъждане и промени в Закона за устройство на територията, като целта е да е готов за внасяне в следващото Народно събрание.
Също до края на седмицата е и срокът, в който ще са готовибна общините. Заедно с НСОРБ е направен принципът, според който да бъдат финансирани.
Министър Шишков коментира и напредъка по довършването на интерконектора с Гърция, като заяви, че неговото желание е темпът да е по-ускорен. Проверките на място продължават ежедневно. От днес ще започне поставянето на защитен гипсокартон, както е по проект, свързани са и двата пожарни хидранта, а до края на седмицата се очаква водопроводът да бъде въведен в експлоатация, завършен е и каналът към основната сграда, предстои вертикалната планировка около сградата.
„Аз лично съм поставил срок до средата на септември и се надявам дотогава всичко да е готово за внасяне на документите в приемателната комисия“, каза регионалният министър.
Придвижват се в срок и процедурите за зимното поддържане на пътища, като се очаква повечето да приключат на 2-ри септември, а една от тях – на 7-ми септември, тъй като е била проверявана от Министерство на финансите. Министърът очаква да има кандидати по процедурите, защото при разписан ясен регламент фирмите имат интерес да участват.
„Ние сме в непрекъснат диалог с тях, работим доста позитивно, за да изгладим всички натрупани проблеми“, коментира архитект Шишков.
Очаква се през месец октомври да започне кандидатстването за пари за енергийно обновяване от Националния план за възстановяване и устойчивост. Министър Шишков добави, че при подадени документи до март, финансирането на дейности по програмата ще е 100%, а след тази дата се предвижда 20% самоучастие. Готови са вече измененията в Закона за управление на етажната собственост, които ще улеснят процедурите по кандидатстване и скоро ще бъдат публикувани за обществено обсъждане.