„Предложението за 24 май като национален празник има две страни. Едната е конкретната дата – най-естественият, най-българският празник, около който е възникнала идеята за българската нация през Възраждането.“
Това коментира министърът на правосъдието Атанас Славов в ефира на „bTV“ по повод предложението на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за изменения в Конституцията, сред които е и идеята 24 май да стане национален празник на България. Според политика по-голямата тема е кои са онези ценности, които ще бъдат записани в основния закон на държавата, а именно – на просвещението, на духовността, на свободата, на родолюбието, които са ръководели на българските възрожденци.
Идеята е промените в Конституцията да носят нашия национален отпечатък – „да имаме национална конституционна идентичност“, смята още министърът.
В основната си част предложенията за промени са дискутирани дълго време, отбеляза министър Славов. По думите му те са били консултирани с представители на магистратите, с преподаватели от академичните среди и с „Правосъдие за всеки“. Той изтъкна, че текстовете не са плод на моментни хрумвания.
Правосъдният министър направи и коментар за разделянето на Висшия съдебен съвет, за конституционната жалба на гражданите и за ограничаване функциите на главния прокурор: „По тези основни въпроси имаме до голяма степен на съгласие с ГЕРБ и ДПС. Остават въпроси, които ще бъдат дискутирани, като ролята на служебното правителство и как тя да бъде регулирана, темата за 24 май като национален празник.“
Мандатността на всеки орган на власт е важна, смята Славов. Той е на мнение, че не трябва да има свръхконцентрация на власт, злоупотреби, феодализация в местната власт, като трябва да има отчетност.