„Левски умира, за да живеем ние, а неговото дело, идеализъм и саможертва са причината днес да сме тук.“
Това каза по време на приветствието си служебният културен министър Найден Тодоров към участниците в научната конференция „150 години безсмъртие: Васил Левски, революцията и бъдещият свят“. Тя се провежда днес в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и е организирано от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките /ИИстИ-БАН/ и СУ „Св. Климент Охридски”. В нея участват зам.-министърът на културата доц. д-р Пламен Славов, заместник-ректорът на Алма матер доц. Георги Вълчев, представители на Националния инициативен комитет, студенти, преподаватели и участници в конференцията.
Според министъра един от най-големите проблеми на съвремието ни е липсата на памет и заради това, докато имаме паметта за Левски, ще имаме бъдеще. Добави, че докато осмисляме неговите идеи за толерантност и свобода – не само на национално, но и на лично ниво, ние ще имаме бъдеще. По думите му днес е времето да се замислим дали живеем, за да умрем или живеем, за да живеят нашите деца и да имат една България, която да ги обича и която да обичат.
Министър Тодоров благодари на Софийския университет и на Института за исторически изследвания към БАН, защото те спомагат за това да имаме историческа памет, да помним кой е Левски и да можем да продължим неговото дело.
В началото на конференцията доц. Вълчев благодари на Министерството на културата в лицето на министъра и на заместник-министъра, за това, че са намерили време и сили да се справят с много административни тревоги, за да бъде създадена тази програма и да бъде целево финансирана от правителството. Това е знак, че Васил Левски тежи със своето дело, поглед и подвиг, върху обществения живот на България до днес. По думите му във времена, когато сякаш сме изпаднали в политическа безпътица, когато в къси срокове минаваме от избор в избор, без да се намират посоките, без да се очертават тенденциите, които ще определят нашето развитие, си струва да се върнем към делото и личността на Левски.
„Трябва да полагаме всички усилия този разказ за хората от онова време да бъде част от съвременния ни живот и да стига до младите поколения.“, посочи доц. Вълчев и благодари на всички колеги, които се включват в конференцията.
В нея участват утвърдени учени и обещаващи млади специалисти, които ще представят и дискутират различни аспекти от живота и делото на Васил Левски в контекста на европейското политическо мислене през ХIХ в. и на българското националноосвободително движение през 60-те и 70-те години на ХІХ в.
Конференцията е част от националната програма за отбелязване на 150 години от гибелта на Левски под патронажа на президента.