Присъствено ще започне учебната година, а разрешението за обучение извън класната стая на определени деца ще става след представяне на медицински документи. Това уточни просветният министър Красен Вълчев за „бТВ“. Според него по време на дистанционното обучение учениците ще участват по-скоро пасивно, когато това не е за целия клас.
На входа на училищата няма да има задължителен термоскрининг, посочи още министър Вълчев и като причина изтъкна, че децата в едно голямо училище няма да могат с часове да влязат. По думите му ще има „медицински филтър“ и преглед на симптомите, който може да бъде или на входа, или през първия час, като учителят попита децата дали се чувстват добре. Ако има съответна реакция и наличие на симптоми – детето ще бъде отделено, родителите уведомени и евентуално Здравната инспекция.
Сред най-големите предизвикателства е липсата на достатъчно резервни учители, сподели още образователният министър. Той уточни, че имат списък и са помолили от висшите учебни заведения, където се осъществява педагогическо образование, да попълнят този списък.
„В момента имаме голям списък от заместващи учители. На всеки един учител му се случва да отсъства, да се разболее. Тази година още повече. Вероятно няма да бъде достатъчен този списък, който имаме от предходни години. Трябва да го допълним. Най-добре това да са правоспособни учители, но също така ще включим и студенти.“
Маските в класните стаи и във физкултурните салони ще бъдат по желание, но във всички останали закрити помещения ще бъдат задължителни. За някои от учителите ще бъдат осигурени шлемове, добави още министър Вълчев.