Аграрният министър Кирил Вътев обяви, че ако е щял да хвърля оставка отсега, е нямало да приеме поканата да заеме поста. За „БНР“ той отбеляза, че не е имало възможност да се получи предаване-приемане, след като всички заместник-министри са били освободени преди клетвата и това е лошо. Същевременно новите назначения се случвали бавно заради проверки.
„Това, което ми се случва, е да съм единственият човек, който има право на подпис“, добави той.
Министърът на земеделието предполага, че никой от настоящите заместници няма да остане и подчерта, че не иска да говори за това, че досега някой не си е свършил работата или пък за заварване на някакво тежко наследство. Според него, който и да е на позицията, наследството няма да е леко.
Ще се работи с ясни и измерими показатели, цели и срокове, категоричен е той и допълни, че ще се работи за по-висока ефективност във всички звена на агрохранителната верига. Министър Вътев обясни, че много от намеренията зависили от решенията на Народното събрание, но сред най-важните му цели били земеделието да се превърне в национален приоритет:
„Ще работим единствено и изцяло в полза на земеделските производители и ще работим по цялата агрохранителна верига, за да може преработвателният сектор да ползва все повече суровини от български произход. (…) Искаме да създадем необходимите предпоставки по тази агрохранителна верига, за да започнат да си говорят и да работят заедно. Като построим продуктови линии в агроранителната верига, ще направим оценка на съответните звена и в най-слабите звена трябва да вложим най-много усилия.“
Той подчерта още:
„Всички се вълнуват от кадровите промени. Винаги съм се чудил защо като дойде нов министър се прави т.нар. метла. Не съм партийно назначение. Нямам партийни пристрастия. Бих работил с всички политически сили в парламента, стига да имат визия, идеи и добри намерения. /…/ Искаме да проверим къде има проблеми, на какво се дължат те и чак тогава ще вземем мерки.“
Според него храните се контролират добре, но начинът, по който се извършвал – „и целият китайски народ да бъде назначен, трудно ще се смогне“. Министърът смята, че има схеми, по които той може да бъде по-ефективен и оптимизиран.
Той отбеляза, че има много дъмпингов внос на сухи млека у нас, както и внос на млека от други държави, който е на по-ниска цена от нашето производство. Министър Вътев е категоричен, че само лабораторията не може да реши проблема на „Капитан Андреево“ и там трябва да застане цялата мощ на държавата.
В риск са между 20 и 60 млн. по програмата за развитие на селските райони.
„В различните райони наличното зърно, което е в повече в сравнение със същия период на миналата година, разликата е между 30 и 60% нагоре. Проблемът е, че скоро започва жътвата“, коментира още той и добави, че заради това е поканил за съветник председателят на зърнопроизводителите Илия Проданов.
Държавата ще помага на зърнопроизводителите да намерят пазар, разкри още министърът.