Земеделският министър Кирил Вътев призна по време на среща с протестиращите зърнопроизводители, че не е професионален политик, но твърди, че много добре познава проблемите от 30 години. И подчерта, че идва от полето с тях.
„Въпросът е как ще ги решим. От войната се промениха страшно много неща. Ние сме най-близо до нея и сме едни от най-потърпевшите, заедно с още 4 фронтови държави. С огромно уважение се отнасям към вашия справедлив протест – всеки се бори да произвежда и да получи заслуженото“, заяви още той.
Зърнарите са посрещнали министъра с призив да си подаде оставката, а пред него е било изсипано мляко в знак на недоволство.
Министър Вътев обясни, че нито едно от решенията не предполагало моментален резултат. След като е бил освиркан, той е помолил за диалогичност.
„Имате 5 искания, отправени от всички вас. Решенията, които са възможни веднага, са взети. За тази година парите за пропаднали площи са освободени и се очакват заявленията. Относно удължаване забраната за внос на украински продукти, има един месец, в който трябва заедно да определим исканията си за количествата, които искаме да допуснем“, заяви той и добави, че са били осигурени 150 милиона помощ за производителите, а другите 63 милиона ще заминат за нотификация след одобрение на Министерски съвет.
„По помощта de minimis има остатък, който се разработва, за да може да бъде пуснато и да бъдат платени парите след подаване на заявления. Всички премиери на погранични държави, включително Денков, водят преговори с премиера на Украйна“, допълни Вътев.
Земеделците настояват за въвеждане на забрана за внос от Украйна на редица стоки, сред които слънчоглед, пшеница и рапица. Всичките им 5 искания са:
- Продължаване на забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна и въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна, както и завишаване на контрола на произхода, качеството и безопасността на вноса на селскостопански продукти в страната.
- Изплащане към земеделските производители до 30.09.2023 г. на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство в следствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта.
- Незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100% пропаднали площи.
- Осигуряване на необходимите средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи и за нови държавни помощи, включително за минимални помощи de minimis за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн и за животновъдите и производителите на пчелен мед.
- Облекчаване на условията по интервенциите по Стратегическия план по ОСП с оглед на доказване на произведената продукция по интервенциите за обвързано с производството подпомагане.