В България ИКТ секторът е един от най-бързо развиващите се в последните години и показва все по-голям ръст. През настоящата година е много вероятно да се нареди сред най-силните три сектора в България. Това заяви министърът на икономиката Даниела Везиева при откриването на международна онлайн конференция на тема „Изкуственият интелект и киберсигурността: Изобилие от потенциал“, организирана от Българския дипломатически институт и Дигитална национална коалиция.
По думите й информационните технологии представляват важна част от българската икономика, като секторът дава работа на близо 72 хил. души и нарастване на годишна база на заетите с 9%.
Везиева посочи, че ръстът на ИКТ сектора ни дава шанс да развиваме една съвсем различна индустрия и високите технологии да навлязат във всички останали индустриални сектори.
Служебният министър на икономиката подчерта, че в новия програмен период до 2030 г. по Програма конкурентоспособност и иновации в предприятията /ПКИП/ е насочен голям финансов ресурс по тематична ос „Индустрия 4.0“ , която представлява ИКТ от различни сектори и то на база регионално развитие и регионални политики.
„За тази секторна политика по ПКИП сме предвидили бюджет от над 390 млн. лева, включително и инвестиции за приложение на изкуствения интелект и киберсигурността в предприятията. Планираме отделна ваучерна схема за ИКТ решения и киберсигурност за МСП с общ бюджет 30 600 000 лева, насочена към всички малки и средни предприятия“, обяви тя.
Везиева изтъкна, че с помощта на всички участници в тази индустрия, на ИКТ сектора, на хората, които се занимават от години с киберсигурност и имат натрупана практика, се разработват критерии, които ще ни дадат възможността да направим устойчив бизнес.
„За нас е важно в малките и средни предприятия да навлизат иновации и високи технологии“, посочи министърът на икономиката. По думите й министерствата на икономиката и на образованието работят по тази тема, по т. нар. клъстерни иновации за развитие на хъбове, на регионални центрове по иновации.
„Изключително е важно да слезем на ниво регионални политики, бизнесът се развива по места и за да можем да го подпомогнем в дигиталната трансформация ще трябва да разчитаме на центровете, които разработихме“, заключи тя.