През 2020 г. Брутният вътрешен продукт /БВП/ на света е намалял с 4.4%, но същевременно разходите за отбрана са се увеличили с 2.2%. Страните инвестират във въоръжените си сили, инвестират в отбрана и сигурност. Това трябва да направи и България, категоричен е министърът на отбраната Георги Панайотов. Той, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и министър-председателят Стефан Янев наблюдаваха успешното изпълнение на епизодите на море по време на учението „Бриз 2021“ днес. Участниците отработиха занятия при борба с пожар на търговски кораб в пристанище, демонстрираха умения при овладяване на похитен търговски кораб, както и спасяване на бедстващи хора на море и ликвидиране на нефтен разлив.
Министър Панайотов подчерта, че учението е получило отлична оценка и от участниците в него.
„Отработиха се действия за реакция при аварии, за борба с подводници, унищожаване на мини и борба с въздушни цели – ПВО“, поясни той.
Министърът акцентира върху мащабите на учението: „в „Бриз 2021″ участват 14 държави с 30 бойни и спомагателни кораби и катери, 3 самолета, 8 вертолета и над 2000 военнослужещи от военноморските сили на България, Албания, Белгия, Великобритания, Грузия, Гърция, Испания, Италия, Латвия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Украйна, Втората постоянна военноморска група на НАТО и Втората постоянна противоминна група на НАТО от силите за отговор на Алианса“.
Началникът на отбраната адмирал Ефтимов посочи, че в рамките на учението „Бриз 2021“ успешно протича сертифицирането на командването на 4-ти дивизион патрулни кораби за ръководство на тактическа група надводни кораби. Друг момент в учението е включеният тази година епизод с участието на подводница. Адмирал Ефтимов благодари на колегата си – началника на Генералния щаб на Турция генерал Яшар Гюлер, за предоставената възможност за тренировка за страната ни и нашите съюзници.
Министър-председателят Стефан Янев акцентира върху значението на „Бриз 2021“ за повишаване на способностите на въоръжените сили на страните-участници:
„В учението участват кораби от страни-членки на НАТО и други от акваторията на Черно море. Провеждат се мероприятия, които са важни както за българските Военноморски сили, така и за всички участващи сили и средства.“
Попитан за доклада на Служба „Военна полиция“ за катастрофата в Черно море със самолет „МиГ-29“ министърът заяви:
„Искам дебело да подчертая, че не става въпрос за пилотска грешка. Никъде в доклада не пише такова нещо. Мисля, че ясно е казано какви са причините. Продължава разследването на прокуратурата, нека да изчакаме резултатите от него.“
„Основните и съпътстващи причини ние, като военно ръководство, сме ги изтъквали в годините в Доклада за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на Република България – системното недофинсиране, проблемите с нальота, рисковата среда, в която работим“, заяви началникът на отбраната на въпроси относно публикувания доклад на служба „Военна полиция“ по инцидент със самолет Миг-29.
„Продължаваме да изпълняваме задачите си, но за да бъдем по-успешни и да бъде по-предвидима обстановката в отбраната, надявам се да има консенсус в обществото и сред политическите партии по този въпрос. Темповете, с които страните около нас инвестират в отбранителни способности, наистина са впечатляващи и ние изоставаме“, категоричен бе адмирал Ефтимов и подчерта, че са били изпълнени нужните мерки за недопускане на аварийни ситуации и в момента вече се извършва планомерна летателна дейност на изтребителната ни авиация.
„Днес тя също летя, имахме активност в Черно море и се изпълни задача по охраната на въздушното пространство“, поясни той.