Държавни фирми, общини и министерства са сключили рекорден брой договори в месеците от изминалите парламентарни избори – март и април. Именно през април е достигнат връх като подписаните договори са 2196 за над половин милиард лева. В сравнение с май контрактите с публично финансиране са едва 817. Това сочи статистика на Агенцията за обществените поръчки /АОП/, цитирана от „Сега“.
Концентрацията на финанси към малък брой големи фирми е един от проблемите, които попадат във фокуса на Националната агенция по приходите /НАП/ и Министерството на финансите. Припомняме, че Агенцията стартира проверки на големите получатели на публичен ресурс, а другото ведомство очаква съгласие от министерствата да разгласи най-големите получатели на поръчки и проекти по европейските фондове.
Според статистиката на Агенцията за обществените поръчки с 2196 договора за 573,3 милиона лева април е абсолютен рекордьор по активност за 2020 и 2021 г. За март договорите са 1680 за 558,1 милиона лева. От това излиза, че едва за 2 месеца са били подписани договори за повече от 1 милиарда лева.
Изследването на Агенцията показва още, че първите пет месеца на 2021 г. като цяло са с повишена активност в сравнение със същите месеци на изминалата 2020 г., като общата стойност на подписаните договори е за приблизително 2 млрд. лева – малко под нивото за цялата 2020 година.
Не е изключено да става въпрос за отложени покрай COVID пандемията процедури, които да са били стартирани в началото на тази година, след като 2020 година отбелязва като цяло срив в контактите с публичен ресурс. Според информация от АОП за 2020 година са били сключени договори за общо 2,1 милиарда лева при договори на стойност 14,9 милиарда лева за 2019 година. Най-много договори през 2020 година са били сключени през декември – 1877 за 516 милиона лева. Подобно струпване в края на годината може да се тълкува като стремеж да се оползотвори финансиране в рамките на бюджетната година. Във всеки случай динамиката около изминалите парламентарни избори е впечатляваща.
Интригуваща е и статистиката за най-големите възложители. В нея изпъква Столична община с договори за 127,6 милиона лева, агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ с 132 милиона лева, АЕЦ Козлодуй, общините Бургас, Варна и Пловдив. В периода около изборите сред големите възложители за тази година е и Централната избирателна комисия. В списъка с топ 10 на най-големите изпълнители са предимно компании, търгуващи с горива.