Министерсво на електронното управление /МЕУ/ търси взаимодействие с академичната общност за налагане на българска форма на кирилицата в институционалната идентичност на публичната администрация. Това съобщиха от пресцентъра на институцията.
МЕУ се е обърнало към Националната художествена академия /НХА/ с желание на екипа за взаимодействие с академичната общност и сътрудничество за разработването и установяването на шрифтове с българска форма на кирилица, които да се използват в печатни и електронни документи, както и в приложения, уебсайтове и портали на държавната администрацията. Това е една от идеите, залегнали в новите Правила за институционална идентичност на интернет сайтовете и портали на държавната администрация.
„Правим това изцяло с цел запазване на българската идентичност в един глобален свят и като част от европейското семейство на развити демокрации, но със свои уникални черти и своя писменост. Искаме да съхраним и развием националната идентичност вплетена в буквите и да я направим част от изграждането на българската институционалност“, каза министър Божанов.
„Търсим експертно мнение относно най-подходящия подход за създаване и налагане на българска форма на кирилица. Ефективният екранен шрифт не е само дизайн, а изисква и сложна техническа реализация. Съвременната практика в областта на шрифта предполага сътрудничество на много нива и на специалисти с различни компетенции. След проведени срещи и разговори с шрифтови дизайнери, работим върху цялостно решение за налагане на българската форма на кирилица.“, добави той.
Целта на новите правила е да създадат единна рамка за институционална идентичност, и да гарантират, че всяка администрация при разработването на своите интернет сайтове и портали ще предостави максимално добро потребителско преживяване на гражданите и организациите.
Наред с това, в правилата допълнително бяха включени изисквания относно ползването само на шрифтове, които включват знаците от българската форма на кирилицата от страна на държавната администрация.