1 091 300 лева повече или ръст с 4% в сравнение с бюджета за миналата година са заложени в проектобюджета за тази година, съобщиха от Министерството на туризма. Той е предложен като част от основния Законопроект за Държавния бюджет на Република България за 2023 г. Общата му стойност е в размер на 28 254 500 лева.
От Министерството на туризма ще положат усилия да създадат условия за развитие на различните български райони, които могат да предложат целогодишен туризъм, както и стимулиране на бизнеса, готов да инвестира в качеството на предлагания продукт и стимулиране развитието на специализираните видове туризъм, основан на екологични предложения и възможности за приключенски туризъм.
Работи се по няколко стратегии, които да променят качествено промотирането на Дестинация България. Това ще стане с помощта на ефективна и интелигентна маркетинг кампания, която да помогне за утвърждаването на България като попурлярна и предпочитана дестинация за чуждестранните и български туристи през цялата година, посочват от ресорното министерство.
В съответствие с Националния план за развитие България 2030, българският туристически продукт ще се рекламира чрез кампании, които ще се фокусират върху уникалните качества и балансираното развитие на туристическите райони. Ще се стимулира развитието на специализирани видове туризъм – културен във всичките му форми – винено-кулинарен, здравен (балнео, СПА, уелнес, медицински), приключенски, алтернативен, градски (конгресен и събитиен), които могат да привлекат турсити от по-висок сегмент и да дадат различна добавена стойност на туристическите продукти.
Сериозно внимание ще бъде обърнато на качеството на предоставените туристически услуги и прозрачната икономическа среда, с помощта на функциониращата и развиваща се Единна система за туристическа информация (EСТИ).
Работи се и по утвърждаването на България на международната туристическа сцена. След успешното реалициране на 68-та среща на Регионалната Комисия Европа на Световната организация по туризъм към ООН, страната ни ще бъде домакин ина 109 –та среща на Борд на директорите на Европейската туристическа комисия.
Очаква се туристическите организации и неправителственият сектор да участват активно във формулирането на политиките, както и да има консултации с бранша при изготвяне на законодателството, регулиращо отрасъла.