Министерство на земеделието настоява за удължаване на срока за ПРСР проекти

0
262
Земеделски земи
Земеделски земи. Снимка: Министерство на земеделието

Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов заяви необходимостта от облекчаване на административната тежест върху земеделските стопани с цел предвидимост при получаването на подпомагания. Това бе съобщено на съвместен брифинг с еврокомисаря по селско стопанство Януш Войчеховски, след среща с министър-председателя Димитър Главчев.

Министър Тахов информира, че е запознал комисар Войчеховски със състоянието на сектор „Земеделие“ у нас и подчерта, че целта е да се осигурят равни конкурентни възможности за фермерите. Той добави, че са необходими по-амбициозни действия от страна на Европейската комисия за навременно взимане на решения, което да позволи бързо изпълнение на плащанията към стопаните.

Министърът припомни, че пандемията от COVID-19, войната на Русия срещу Украйна и икономическата нестабилност силно засегнаха производството на селскостопанска продукция, което затруднява развитието на отрасъла. Той посочи, че едно от затрудненията е изпълнението в срок на проекти по Програмата за развитие на селските райони /ПРСР/ 2014-2020 и поиска удължаване на срока за разплащане по проектите от старата програма с 12 месеца, с цел финализиране на договорите до края на 2026 г. Министър Тахов допълни, че подобни улеснения вече се прилагат в управлението на фондовете на ЕС от Кохезионната политика.

Министърът също така подчерта важността на прилагането на стандартите на Зелената сделка както в страни-членки, така и в страни извън ЕС, които използват европейския пазар. Той изрази надежда, че този дългосрочен разговор ще започне от София.

Еврокомисар Войчеховски отбеляза, че България е важна държава в ЕС по отношение на селското стопанство и продоволствената сигурност. В разговорите с президента, премиера и министър Тахов беше обсъдена необходимостта от увеличаване на бюджета за селското стопанство след приемането на Украйна в ЕС, за да се осигурят равнопоставени условия за всички стопани. Той посочи, че 0,4% от Брутния вътрешен продукт /БВП/ в ЕС се отделя за селско стопанство и вероятно тези средства ще трябва да се увеличат в бъдеще.

Еврокомисарят подчерта, че по Временната рамка за мерки за държавна помощ при кризи, България е сред страните с най-много изплатени национални средства към земеделските производители, с общо 452 млн. евро.

Министър Тахов отново изрази необходимостта нивата на директните плащания и подпомаганията на българските земеделски стопани да се изравнят с тези на останалите страни-членки на ЕС. Той също така отбеляза, че оценява стартирането на процедура за ревизия на регламента за помощта „де минимис“ и подчерта, че трябва да бъде увеличен максималният размер на общата помощ за предприятията в първичното производство на селскостопански продукти.

Експерти от НАП разясниха на черешопроизводители как да декларират реколтата си

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments