От утре по всички гранични пунктове на България ще бъде въведена дезинфекция с цел предотвратяване на навлизането на чума по дребните преживни животни. Това съобщи изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/ д-р Светлозар Патарински по време на пресконференция в Кърджали.
Спешни мерки за предотвратяване на епидемия
Д-р Светлозар Патарински, заедно със заместник-министъра на земеделието и храните Деян Стратев, участваха в спешно заседание на Областната епизоотична комисия. Заседанието беше свикано заради регистрирано огнище на болестта на около 10 километра от българската граница, в гръцкото населено място Ясмос, където са засегнати 260 овце и кози.
Дезинфекцията на граничните пунктове ще бъде безплатна, докато съседните държави бъдат уведомени за мерките. В момента, обаче, на границата с Турция дезинфекцията се извършва срещу заплащане.
Епидемиологична обстановка в съседните страни
Румъния
По информация на заместник-министъра на земеделието и храните Деян Стратев, в Румъния има 43 регистрирани огнища на чума, засегнали над 220 хиляди животни. Националната санитарно-ветеринарна служба в Румъния съобщава, че към 1 август са активни 37 огнища, като най-много от тях се намират в окръг Тулча, югоизточната част на страната. Общо 218,756 животни са засегнати от епидемията.
Гърция
В Гърция огнищата на чума са 44 на брой, а засегнатите животни са над 15 хиляди. Според гръцкия министър на аграрното развитие и храните Костас Циарас, се очаква броят на случаите да нарасне, тъй като заразени животни са пътували до различни части на страната. Към 1 август са регистрирани 24 случая на заболяването, а животни в контакт с вируса са стигнали до ферми в 11 от 13-те области на Гърция.
Национални мерки
Заместник-министърът Деян Стратев обясни, че в България са въведени национални мерки за контрол на заболяването. Движението на живи животни за доотглеждане или клане не може да се осъществява без клинични изследвания и PCR тестове.
Епизоотични комисии и контрол
След спешното заседание е взето решение да се свикат общински епизоотични комисии в пограничните общини от област Кърджали – Кирково и Крумовград. В тези райони е забранено смесването на стадата и ще бъдат извършени клинични прегледи на животните.
Заместник-министърът подчерта, че заболяването се предава от животно на животно и не е опасно за хората, но може да доведе до значителни икономически загуби. При откриване на положителен случай в стопанство, се унищожават всички животни в него.
Обезщетения и препоръки към стопаните
Деян Стратев увери, че при откриване на заболяването в България, стопаните ще бъдат обезщетявани. Той препоръча на стопаните да поддържат тесни връзки с ветеринарните лекари и да не крият информация при съмнения или случаи на заболели животни.
Исторически контекст
Изпълнителният директор на БАБХ, д-р Светлозар Патарински, припомни, че последният случай на чума по дребните преживни животни в България е бил през лятото на 2018 година в региона на Болярово, когато са регистрирани седем огнища и засегнати над 3,700 животни.
Въпреки че в момента в България няма регистрирани огнища на заболяването, мерките за предотвратяване на разпространението му са изключително важни. Властите са в готовност да реагират бързо и ефективно, за да защитят животновъдството в страната и да минимизират потенциалните икономически загуби.